Meloniová sestavuje novou italskou vládu, už představila ministry

Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil sestavením nové italské vlády šéfku postfašistické strany Bratři Itálie (FdI) Giorgiu Meloniovou. Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, pověření přijala a v rozporu se zvyklostmi rovnou předložila seznam ministrů. Nová vláda složí přísahu v sobotu v 10:00 SELČ, řekl šéf prezidentské kanceláře Ugo Zampetti. Meloniová se stane první ženou v čele italského kabinetu.

Giorgia Meloniová

Prezident Mattarella ocenil rychlý průběh jednání o nové vládě. "Neuplynul ani měsíc od voleb," uvedla hlava státu, podle které Itálie potřebuje rychle vládu s podporou parlamentu.

Ministerstvo zahraničí povede bývalý eurokomisař Antonio Tajani ze strany Vzhůru Itálie (FI), který bude i vicepremiérem. Zásadní post ministra financí obsadí představitel Ligy Giancarlo Giorgetti, který je považován za představitele umírněného křídla strany. Šéf Ligy Matteo Salvini bude vicepremiérem a ministrem infrastruktury a dopravy. Salvini původně chtěl pro sebe ministerstvo vnitra, které ale bude řídit římský prefekt Matteo Piantedosi. Ministerstvo obrany obsadí věrný poradce Meloniové a jeden ze zakladatelů FdI Guido Crosetto.

Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet má 25 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli ve 12:00 SELČ a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve Sněmovně i Senátu.

Šest ministerstev budou řídit ženy, což budoucí opoziční strany kritizovaly jako příliš nízký počet. "Je to nejpravicovější vláda v republikánských dějinách," uvedla středolevicová Demokratická strana, která bude zřejmě nejsilnější opoziční silou v parlamentu. K nekompromisnímu postoji vůči nové vládě vyzval šéf Hnutí pěti hvězd, které rovněž kabinet nepodpoří, Giuseppe Conte.

Pravicová až krajně pravicová orientace nové vlády se podle komentátorů projevila i ve změně názvů některých ministerstev. Nová italská vláda tak bude mít ministerstvo zemědělství a potravinové suverenity či ministerstvo rodiny a porodnosti, které bude řídit velmi konzervativní politička Eugenia Roccellová. Nově pak vzniklo ministerstvo podniků a Made in Italy. Nový kabinet bude mít více členů než končící vláda premiéra Maria Draghiho.

Strany, které míří do opozice, ve čtvrtek Meloniovou vyzvaly, aby se nestal ministrem zahraničí představitel FI kvůli výrokům zakladatele strany a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho o tom, že obnovil vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. To se nakonec nestalo. Berlusconi ale nezískal ministerstvo spravedlnosti, o které velmi stál. To bude nakonec řídit poslanec za FdI a bývalý benátský prokurátor Carlo Nordio. Berlusconiho strana bude mít také ministerstvo životního prostředí a energetické nezávislosti, které má na starosti snižování závislosti na ruském plynu.

Bývalý premiér může být podle médií spokojený, protože dostal pět ministerstev, což byl počet, o který žádal. Pět ministerstev bude mít i Liga. Zbytek postů obsadí představitelé FdI nebo nezávislí.

Prvním zahraničním politikem, se kterým by mohla Meloniová jednat, je francouzský prezident Emmanuel Macron. V Římě bude v neděli a pondělí kvůli účasti na setkání organizovaném katolickou organizací Sant´Egidio a audienci u papeže Františka. Ještě před pověřením Meloniové Macron uvedl, že není dojednána žádná schůzka, protože se nechce vměšovat do fungování italské politiky. Krátce po volbách francouzská ministryně Laurence Booneová uvedla, že Paříž dohlédne, aby v Itálii byla dodržována práva, což mezi italskými pravicovými stranami vyvolalo velkou nevoli.

Bratři Itálie získali minulý měsíc ve volbách 26 procent hlasů, druhá skončila středolevicová Demokratická strana (PD) s 19 procenty a třetí se umístilo Hnutí pěti hvězd s 15 procenty. Dva spojenci Meloniové, středopravicová FI a krajně pravicová Liga exministra vnitra Salviniho, dostaly osm, respektive devět procent.

Bývalý viceprezident Pence chce do Bílého domu jako prezident

05.06.2023 18:08 O republikánskou nominaci na amerického prezidenta se hodlá ucházet také Mike Pence. Dojde tak k…

Rusko vnímá pozitivně ochotu USA vést dialog o jaderných zbraních

05.06.2023 14:59 Rusko vnímá kladně vyjádření bezpečnostního poradce Bíléh domu Jakea Sullivana, který v minulém…

Rusové koupili od Íránu munici do tanků či děl, zjistila Sky News

05.06.2023 11:50 Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na…

Rusové jsou přesvědčeni, že začala ukrajinská protiofenziva

05.06.2023 08:46 Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž…

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Související:

Nejnovější