Úmrtí britské královny Alžběty II. ukončilo jednu éru, své zemi, Evropě i světu panovnice prokazovala oddanost a propůjčovala důstojnost. V prohlášení to uvedla někdejší německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že si na Alžbětě rovněž cenila vysokých morálních hodnot.
"Zprávu o úmrtí královny Alžběty II. jsem přijala s hlubokým zármutkem. Její smrt znamená konec jedné éry," uvedla Merkelová. "Neexistují slova, která by dokázala ocenit mimořádný význam královny, jejího smyslu pro povinnost, morálních principů, její oddanosti a důstojnosti, které po sedm desetiletí prokazovala Spojenému království, Evropě a světu," poznamenala.
Merkelová uvedla, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s královnou. A to včetně toho posledního v loňském roce na konci kancléřčiny 16leté vlády. Dodala, že všechna tato setkání považuje za nezapomenutelná.
"V tuto chvíli myslím obzvláště na královskou rodinu a krále Charlese III.," dodala.
Výjimečnost Alžběty II. v kondolencích vyjádřili i prezidenti Číny, Iráku či SAE
Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence od hlav států z celého světa. Soustrast rodině i britskému národu vyjádřili například prezidenti Číny, Iráku či Jižní Koreje. Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi.
"Královna Alžběta... sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů... je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství," uvedl japonský premiér.
Za "velkou ztrátu pro britský lid“ označil úmrtí královny i čínský prezident Si Ťin-pching, který v dopise novému králi Charlesi III. vyjádřil hlubokou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. "Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.," uvedl čínský prezident.
"Na královnu Alžbětu se bude vzpomínat jako na velkou historickou ikonu, která s grácií, důstojností a statečností sloužila lidu," napsal irácký prezident Barham Sálih v kondolenci rodině a britskému národu. "Za milovaného a respektované lídra" označil Alžbětu II. prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján.
"Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli," uvedl jordánský král Abdalláh II.
Izraelský prezident Jicchak Herzog označil úmrtí britské královny za "konec jedné éry". Podobně jako další státníci, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, řekl, že "žila a psala historii". Podle Herzoga zanechala "velkolepý a inspirativní odkaz". Za výjimečnou osobnost, která "symbolizovala oddanost a lásku k vlasti", označil královnu Alžbětu II. izraelský premiér Jair Lapid.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.