Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v pondělí večer přirovnal ukrajinské válečné běžence k sociálním turistům, dnes se pod tlakem tvrdé kritiky omluvil. Ostře se vůči Merzovi ohradili nejen němečtí politici, ale také dosluhující ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk, který je znám ráznými výroky.
"Zažíváme u uprchlíků sociální turistiku - do Německa, na Ukrajinu, do Německa, zpět na Ukrajinu," řekl Merz v pondělí večer v rozhovoru s televizí Bild na adresu statisíců ukrajinských běženců, které Německo od počátku únorové ruské invaze přijalo. Poukázal tak na skutečnost, že Ukrajinci nejdříve dostávali pomoc podle azylového zákona, od června jim ale Německo otevřelo přístup k základnímu pojištění včetně možnosti dostávat sociální dávky v nezaměstnanosti.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová prohlásila, že výraz sociální turismus, který byl v Německu vybrán jako "paslovo" roku 2013, je nedůstojný pro každého demokrata. Spojení sociální turistika v minulosti nejen v Německu zaznívalo souvislosti s přistěhovalci z chudších zemí Evropské unie.
"Vábení voličů na úkor ukrajinských žen a dětí, které utekly před Putinovými bombami, je ubohé," napsala na twitteru sociální demokratka Faeserová. Kritikou nešetřili ani zástupci Zelených či liberálních svobodných demokratů (FDP).
Melnyk, který v Německu bude do poloviny října, použil k vyjádření údivu anglickou zkratku WTF, jež má vulgární podtext. "Odkud je ten nesmysl o údajné sociální turistice ukrajinských válečných běženců," uvedl. Dodal, že Ukrajinci mají právo kdykoli navštívit svou vlast a že Merzův výraz byl laciným populismem.
"Lituji, že jsem použil slovo sociální turismus. To byl nepřesný popis problémů, které v ojedinělých případech pozorujeme," napsal dnes Merz na twitteru v omluvě. Doplnil, že jeho narážka se týkala nedostatečné registrace běženců a že nechtěl nijak kritizovat uprchlíky. "Pokud byl můj výběr slov vnímán jako urážlivý, pak vás prosím o přijetí omluvy," dodal.
Usmířením mezi zpěvákem Tomášem Polákem z kapely O5 a Radeček a doktorem z Ústí nad Orlicí, jenž mu nepomohl, se uzavírá kauza, kterou řešilo celé Česko. Polákovi se omluvil doktor i další zodpovědné osoby. Fanoušci se zároveň dozvěděli, jak to se zpěvákem vypadá.
Helena Vondráčková prozradila, že se musela v nedávné době vypořádat se ztrátou člena domácnosti. Legendární popové zpěvačce a jejímu manželovi už dělá radost nový kamarád. Odhalila to na sociální síti.
Českou akademickou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel brněnský historik Jiří Pernes. Informovala o tom brněnská redakce Událostí, zpravodajského pořadu České televize.
Moderátor České televize Jakub Železný, který projevil zájem o uvolněný post generálního ředitele veřejnoprávního média, se opět dostal do křížku s městskými policisty v Praze. Objevily se dokonce záběry z incidentu.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR víceméně stagnovaly, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny.
Jsou to dnes dva týdny, co Česko oběhla nejsmutnější květnová zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Po lidech, kteří měli možnost uctít jeho památku v úterý v Rudolfinu, se s hercem krásně rozloučili představitelé karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem Bartoška dlouhá léta byl.
Květnové počasí je zajímavé, co se týká srážek. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Probíhající kalendářní měsíc totiž přináší kontrastní srážkové poměry.
Tomáš Vartecký se v posledních mnoha měsících po rozchodu s populární zpěvačkou Annou K. stal opakovaně středem pozornosti. Jinak tomu není ani v těchto dnech, kdy za neznámých okolností zmizel z internetu jeho profil na sociální síti.
Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.