Okamžitě v Německu rozšířit plochu pro pěstování ovoce a obilí, snížit energetickou daň, více využívat biomasu pro vytápění nebo prozatím udržet v chodu atomové elektrárny - to navrhuje šéf německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz jako recept na překonání současné inflační a energetické krize.
Své plány představil v dnešním příspěvku v nejprodávanějším německém deníku Bild, ve kterém kritizoval postup vlády kancléře Olafa Scholze.
"Ano, unie vládla 16 let, ale unie by také během 16 týdnů od začátku války vypracovala krizový plán pro Německo," napsal Merz. Kritici přitom poukazují na to, že za vlády konzervativní unie CDU/CSU nyní již bývalé kancléřky Angely Merkelové se Německo stalo na ruských energetických surovinách příliš závislé, což se nyní koalice Scholzových sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů snaží změnit.
Podle Merze vláda postupuje v hledání alternativních dodavatelů energie a také v ochraně obyvatel před zdražováním příliš pomalu. Navrhl proto sedmibodový plán, jak proti zdražování zakročit. Zvyšování potravin je podle Merze možné omezit, když se budou k produkci ovoce a obilí opět využívat plochy, na kterých se s pěstováním přestalo.
V dalších třech krocích navrhuje snížit energetickou daň, upravit daňové tarify malým a středním firmám a začít ve všech veřejných zařízeních šetřit energií. K úspornému režimu už mezitím přikročilo ministerstvo hospodářství - šéf resortu Robert Habeck nařídil pouštět méně klimatizaci a vypnout noční osvětlení budov, v zemi se také budou kanceláře vytápět na nižší teplotu. Podle Merze je potřeba takto postupovat důsledně na všech úřadech.
Jako pátý bod šéf opozice navrhuje vytvořit internetovou platformu, která by byla celoněmeckou soutěží nejlepších nápadů na hledání úspor. "Můžeme se učit od sebe navzájem," poznamenal.
Jako zdroj vytápění vedle nedostatkového plynu Merz vidí větší využívání biomasy. "Sila jsou plná," uvedl. Posledním navrhovaným krokem je pak zachování chodu jaderných elektráren.
Německo má v provozu poslední tři nukleární elektrárny, na konci roku je ale chce definitivně odstavit. Poznamenal, že i konzervativci chtějí výrobu z jádra ukončit, ale nyní je potřeba tyto elektrárny zachovat, aby se nespotřebovával k produkci energie plyn. Zelené pak vyzval, aby v otázce jádra překročili vlastní stín a učinili rozhodnutí pro Německo.
Habeck z vládních Zelených debatu o prodloužení chodu jaderných elektráren krátce po ruské invazi na Ukrajinu nevyloučil, později však uvedl, že to není cesta vhodná pro Německo. Ani sociální demokrat Scholz nechce jaderné elektrárny zachovat v provozu. Nyní ale toto téma chce znovu otevřít ministr financí a šéf vládních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.
Usmířením mezi zpěvákem Tomášem Polákem z kapely O5 a Radeček a doktorem z Ústí nad Orlicí, jenž mu nepomohl, se uzavírá kauza, kterou řešilo celé Česko. Polákovi se omluvil doktor i další zodpovědné osoby. Fanoušci se zároveň dozvěděli, jak to se zpěvákem vypadá.
Helena Vondráčková prozradila, že se musela v nedávné době vypořádat se ztrátou člena domácnosti. Legendární popové zpěvačce a jejímu manželovi už dělá radost nový kamarád. Odhalila to na sociální síti.
Českou akademickou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel brněnský historik Jiří Pernes. Informovala o tom brněnská redakce Událostí, zpravodajského pořadu České televize.
Moderátor České televize Jakub Železný, který projevil zájem o uvolněný post generálního ředitele veřejnoprávního média, se opět dostal do křížku s městskými policisty v Praze. Objevily se dokonce záběry z incidentu.
Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí nezletilého chlapce v Táboře jako nedbalostní čin. Policie to uvedla před polednem na sociální síti X. Reagovala tak na spekulace, které se začaly šířit ve veřejném prostoru.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR víceméně stagnovaly, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny.
Jsou to dnes dva týdny, co Česko oběhla nejsmutnější květnová zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Po lidech, kteří měli možnost uctít jeho památku v úterý v Rudolfinu, se s hercem krásně rozloučili představitelé karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem Bartoška dlouhá léta byl.
Květnové počasí je zajímavé, co se týká srážek. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Probíhající kalendářní měsíc totiž přináší kontrastní srážkové poměry.
Tomáš Vartecký se v posledních mnoha měsících po rozchodu s populární zpěvačkou Annou K. stal opakovaně středem pozornosti. Jinak tomu není ani v těchto dnech, kdy za neznámých okolností zmizel z internetu jeho profil na sociální síti.
Počasí o víkendu nepřinese nijak výrazné oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ráno budou hojně objevovat mrazíky, odpoledne pak teploty vyrostou na maximálně 20 stupňů.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.