Městem Nova Kachovka na jihu Ukrajiny otřásla exploze, Časiv Jar zasáhly rakety

Městem Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, které už měsíce ovládají Rusové, v pondělí večer otřásla exploze. Podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl zničen ruský muniční sklad. Šlo o několikátý výbuch v tomto městě za poslední dny. Podle šéfa místní ruské okupační správy Vladimira Leontěva při něm zemřelo nejméně sedm lidí a dalších 60 utrpělo zranění. Pod troskami zřícených domů jsou podle něj stovky lidí. Informace z místa nelze nezávisle ověřit.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Serhij Chlaň, který je poradcem šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti, podle agentury Unian informoval o zničení o ruského skladu munice. "Minus jeden ruský sklad munice v Nové Kachovce. Vozili, vozili, hromadili, hromadili a mají z toho navečer ohňostroj," uvedl. Chlaň, který není v Rusy ovládané oblasti, vzkázal tam žijícím lidem, aby na sebe dávali pozor a nechodili k místu výbuchu.

Ruská agentura TASS s odvoláním na "vojensko-občanskou správu" v Nové Kachovce uvedla, že explodoval sklad ledku. Zničen byl podle ní mimo jiné i sklad humanitární pomoci a v oblasti dál zuří požáry. Ruskojazyčná verze BBC poukazuje na to, že žádné veřejné zdroje dosud neuváděly, že by byl ve městě uskladňován ledek. Šéf místní okupační správy Vladimir Leontěv agentuře TASS řekl, že zničeny byly stovky domů a desítky objektů infrastruktury.

"Už je sedm mrtvých a přibližně 60 zraněných," řekl Leontěv. Dříve informoval o 40 zraněných s upozorněním, že jde jen o ty, kdo zatím vyhledali lékařskou pomoc, a že újmu na zdraví utrpělo mnohem více lidí.

Ukrajinská armáda v posledních dnech s úspěchem nasadila salvové raketomety dodané západními spojenci proti ruským muničním skladům v obsazených částech země. Podle ruské agentury Interfax ukrajinské síly použily k zásahu Nové Kachovky americké raketomety HIMARS.

Novou Kachovku ruské síly obsadily hned první den invaze, 24. února. Ve městě se nachází vodní elektrárna, je také důležité pro zásobování Ruskem okupovaného Krymu vodou.

Počet obětí ruského raketového útoku na Časiv Jar vzrostl na 43, hlásí úřady

Počet obětí raketového útoku na východoukrajinské město Časiv Jar vzrostl na 43. S odvoláním na Státní službu pro mimořádné události (DSNS) v Doněcké oblasti o tom dnes informovala agentura Unian. Ráno, kdy záchranáři měli odklizeno zhruba 70 procent trosek, úřady hlásily 34 mrtvých. Záchranné práce po víkendovém útoku zatím pokračují. Ukrajina z útoku na obytný dům viní Moskvu, ta to však stejně jako ostatní útoky na ukrajinské civilisty odmítá.

"K 18:00 (17:00 SELČ) pracovníci DSNS nalezli a z trosek zničeného pětipodlažního domu vytáhli 43 mrtvých včetně dítěte (chlapce kolem devíti let)," uvedly záchranné složky, podle kterých bylo odklizeno 420 tun trosek zdevastovaného obytného domu. Místní úřady už dříve uvedly, že se ze sutin podařilo devět lidí zachránit.

Časiv Jar leží nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti a v sobotu večer město zasáhlo ruské ostřelování. Moskva od začátku invaze na Ukrajinu tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle. V pondělí ruské ministerstvo obrany podle zpravodajského serveru BBC potvrdilo, že jeho armáda Časiv Jar ostřelovala, útok ale podle Moskvy zasáhl ukrajinské vojenské jednotky. Tvrzení ani jedné z válčících stran není možné nezávisle ověřit.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo v Doněcké oblasti zabito nejméně 602 civilistů a dalších 1552 jich bylo zraněno, napsal dnes server Ukrajinska pravda. Podle oblastního gubernátora Pavla Kyrylenka zároveň nelze v současné době určit přesný počet obětí ve městech Mariupol a Volnovacha. Například starosta přístavního Mariupolu tvrdí, že od vpádu ruských vojsk do tohoto strategicky důležitého města na jihovýchodě Ukrajiny v něm zemřelo nejméně 22.000 lidí. Ani tuto zprávu nelze nezávisle ověřit.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) mezitím potvrdil, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zemřelo k 3. červenci nejméně 4889 civilistů, včetně 335 dětí. Dalších 6263, včetně 521 nezletilých, jich utrpělo zranění. OHCHR zároveň upozornil, že skutečné počty obětí budou zřejmě výrazně vyšší, protože příjem informací z některých oblastí se opožďuje a mnoho ohlášených případů úřad ještě nemohl ověřit.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější