Meta: Proruští hackeři a dezinformátoři s invazí patrně vystupňovali operace

Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram dnes ve čtvrtletní bezpečností zprávě popsal různorodé operace proruských činitelů související s válkou na Ukrajině, které zahrnují dezinformační kampaně a například i snahy hackerů napadat účty ukrajinských vojáků.

Facebook

Společnost Meta pozoruje vystupňování těchto operací a mimo jiné popisuje, jak se na Ukrajinu zaměřily sítě, které měly dříve jiné předměty zájmu. Za hackerskými a propagandistickými akcemi údajně stojí subjekty napojené na ruskou, ale také běloruskou vládu.

"Aktéři s vládními vazbami z Ruska a Běloruska se na internetu pouštěli do kybernetické špionáže a utajených vlivových operací. Zdá se, že tyto operace krátce před ruskou invazí nabraly na intenzitě," uvádí ve svém hodnocení manažeři Meta. Mimo jiné zmiňují snahy dříve zablokovaných dezinformačních sítí vrátit se do akce.

"Například jsme odhalili a narušili aktivitu typu CIB (zkratka termínu pro sítě využívající falešné účty nebo stránky; pozn. ČTK) napojenou na běloruskou KGB, která 24. února, v den, kdy Rusko zahájilo válku, najednou začala přidávat obsah v polštině a angličtině o tom, že se ukrajinské jednotky bez boje vzdávají a že ukrajinští lídři prchají ze země. Do té doby se tento konkrétní nekalý aktér zaměřoval především na obviňování Polska ze špatného zacházení s migranty z Blízkého východu," popisuje nová zpráva.

Facebook, potažmo Meta má už s potíráním podobných operací, jejichž strůjci se často vydávají za aktivisty, novináře a nezaujaté zástupce veřejnosti, poměrně bohaté zkušenosti. Intenzivně se jim věnuje od amerických prezidentských voleb roku 2016, při kterých ruští "trollové" na facebooku nebo i twitteru šířili různá sdělení s cílem rozdmýchávat vášně mezi voliči. Meta uvádí, že při ruském vpádu na Ukrajinu byly její bezpečnostní týmy v pohotovosti kvůli možným pokusům různými způsoby zneužívat její platformy.

Ve čtvrtletním hlášení popisuje mimo jiné aktivity politicky a finančně motivovaných hráčů nebo síť, která údajně nahlašovala ukrajinské i ruské uživatele ve snaze je umlčet. "Síť spolupracovala na falešném nahlašování různých přestupků včetně nenávistných projevů u lidí na Ukrajině, ale i v Rusku, s cílem nechat je a jejich příspěvky odstranit z facebooku," uvádí Meta.

Na ukrajinské cíle se podle společnosti zaměřila také v odborných kruzích dobře známá hackerská skupina zvaná Ghostwriter, která se "typicky skrze e-mailové útoky" snaží pronikat do cizích účtů na sociálních sítích. V lednu na ni upozorňoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V posledních týdnech se podle společnosti Meta pokusila napadnout facebookové účty desítek ukrajinských vojáků.

"V hrstce případů nahráli videa vyzývající armádu, aby se vzdala, jako by to byly příspěvky přicházející od právoplatných majitelů účtů. Sdílení těchto videí jsme zablokovali," popisuje provozovatel facebooku. Zároveň důrazně vybídl lidi na Ukrajině a v Rusku, aby posílili zabezpečení svých účtů, jak e-mailových, tak na sociálních sítích.

Twitter zdarma skončí? Musk uvažuje, že síť X zpoplatní

19.09.2023 11:10 Elon Musk navrhuje, aby všichni uživatelé X, dříve Twitter, platili za přístup k sociální síti. V…

Apple představil dvoje nové Apple Watch a čtyři modely iPhone 15

12.09.2023 21:30 Americký technologický gigant Apple uspořádal dlouho očekávanou prezentaci svých nejnovějších…

Google se soudí s USA. Podle právníků se rozhodne o budoucnosti internetu

12.09.2023 19:20 V USA začal v úterý soudní proces s internetovým gigantem Google v otázce zneužívání dominantního…

Apple vyhoví požadavkům EU, přidá do telefonů iPhone konektor USB-C

05.09.2023 19:33 Společnost Apple se rozhodla splnit požadavky Evropské unie a představí svůj nový iPhone s…

Musk sebere médiím odkazy na články, které publikují na síti X

23.08.2023 09:16 Elon Musk plánuje provést změny v zobrazování odkazů na zprávy na své sociální síti X, dříve známé…

Nahradí práci umělá inteligence? Vědci řekli, kdo je nejvíce ohrožen

22.08.2023 10:31 Podle dnešní zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) není pravděpodobné, že generativní umělá…

Související:

Nejnovější