Meteorologové prodloužili výstrahu před sněžením. V noci má mrznout

Zimní počasí v Česku, ilustrační foto.
Zimní počasí v Česku, ilustrační foto., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 20. dubna 2024 14:18
Sdílej:

V Česku už od pátku vydatně sněží a místy budou vločky padat ještě i v neděli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu vydal výstrahu platnou pro oblast Beskyd, kde může zejména v noci na neděli napadnout až 15 centimetrů sněhu.

V Čechách by mělo přestat sněžit během sobotního večera, varování je platné do 18. hodiny. Ve 23:00 ale vstoupí v platnost výstraha před novou sněhovou pokrývkou pro Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec v Moravskoslezském kraji, kde může do nedělního dopoledne napadnout 5 až 15 centimetrů sněhu.

Lidé by měli počítat s komplikacemi při chůzi, v dopravě či zásobování. Může docházet ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice.

O půlnoci ze soboty na neděli pak začne platit také výstraha před mrazem ve vegetačním období. "Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a ovocné stromy," uvedli meteorologové. Teploty klesnou pod nulu na celém území ČR s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje.

U stromů lze použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, nebo dýmování, respektive zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti dřevin. Zeleninu a nízké rostliny je možné zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry kvůli vedru zrušili koncert! Pouhé dvě hodiny před začátkem!

Americká popová zpěvačka Katy Perry musela v sobotu nečekaně zrušit své hlavní vystoupení na hudebním festivalu v Belgii. Rozhodnutí vydaly vládní úřady na základě varování před extrémním počasím, které v posledních dnech sužuje celou Evropu. Zatímco v minulých dnech zasáhly kontinent rekordní vlny veder s teplotami přesahujícími 40 °C, doprovodným jevem se staly také silné a výbušné bouřky, které nakonec ochromily i program belgické akce.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan možná zruší cestu do Británie!

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová možná zruší svou plánovanou červencovou cestu do Velké Británie poté, co jim byla zamítnuta policejní ochrana hrazená z kapes daňových poplatníků.

České celebrity
Ivana Gottová

Ivana Gottová udělala další krok, který může dráždit fanoušky jejího manžela

Fanoušci Karla Gotta už se museli vyrovnat s několika zklamáními, například s pozastavením projektu muzea ve vile na Bertramce. Líbit se jim nemusí ani poslední roky vdovy Ivany Gottové, která dotáhla jednu překvapivou iniciativu až do konce. 

Světové celebrity
Ilustrační fotografie.

Smutek na Slovensku. Zemřel divadelní herec Pavol Krištofek

Slovenskou hereckou obec v úterý zasáhla smutná zpráva. Ve věku 53 let zemřel divadelní a televizní herec Pavol Krištofek, jehož mohli lidé znát z divadelních prken či televizních obrazovek. O hercově úmrtí informoval deník Nový Čas.