Mexická města poblíž hranic s USA se potýkají s násilím drogových gangů

Mexiko
Mexiko, foto: Pixabay
ČTK 13. srpna 2022 21:26
Sdílej:

Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s násilím gangů. Americký konzulát v Tijuaně zaměstnancům proto nařídil zůstat do odvolání na bezpečném místě. Podle agentury AP je to potřetí tento týden, kdy mexická města zažívají žhářské útoky a střelbu mezi členy drogových gangů.

Střelci v ulicích kvůli sporům se soupeři nebo ve snaze zadržet hledaného protivníka střílí i na obchody, na auta i na náhodné chodce.

Úřady v Tijuaně ohlásily deset shořelých aut a starostka Montserrat Caballerová to připsala sporům mezi kartely. Vyzvala je, aby přestaly útočit na nevinné civilisty a vyřídily si účty s nepřáteli, nikoli s "rodinami a tvrdě pracujícími občany".

Americký konzulát v Tijuaně v pátečním prohlášení uvedl, že ví o pálení aut, o silničních zátarasech a policejních aktivitách v Tijuaně, Mexicali, Rosaritu, Ensenadě a Tecatu.

Město Ciudad Juárez, proti němuž leží v Texasu El Paso, kvůli podobnému násilí ve čtvrtek zavřelo školy a zrušilo část veřejných akcí. Tamní gang po bitce vězňů postřílel devět lidí včetně čtyř zaměstnanců místní rozhlasové stanice.

V úterý členové drogového kartelu v Jalisku a Guanajuatu reagovali na pokus zatknout jednoho ze svých vůdců vypálením aut a obchodů.

Tijuana leží u hranice s Kalifornií a prochází jí lukrativní trasa pašeráků drog, jimž dominuje kartel Arellana Félixe. V poslední době se ale místo stalo bojištěm různých skupin.

Prezident Andrés Manuel López Obrador ke čtvrtečním událostem v Ciudad Juárezu řekl, že gangy tam napadly občany v "jakémsi druhu odplaty". "Nebyl to střet dvou skupin, došlo na střelbu na civilisty, nevinné lidi," řekl.

Témata:
Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

V Česku se vyskytlo další tornádo. Za pár dní bylo už páté

Hned tři tornáda zaznamenali meteorologové v Česku během uplynulého týdne. V pátek se obávaný jev objevil v Děčíně na severu Čech. Další dvě tornáda se navíc spustila z nebe už během poslední květnové neděle, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová by ještě mohla otočit. Důležitý muž naznačil snahu o záchranu knihovny

Čtvrteční vyjádření Dagmar Havlové si mnozí vysvětlili jako definitivní konec Knihovny Václava Havla. Stoprocentně rozhodnuto o tom ale ještě není. Jeden z členů správní rady přiznal, že se současná situace analyzuje, přičemž se nevzdává snahy o resuscitaci instituce. 

Domácí
Taťána Malá

Babiš postrádá jednu z výrazných tváří ANO. Malá skončila v nemocnici

Jedna z výrazných političek vládního hnutí ANO Taťána Malá skončila o víkendu v nemocnici. Šéfka poslaneckého klubu nejsilnějšího uskupení v Poslanecké sněmovně se v sobotu ozvala z nemocničního lůžka. Podstata jejích problémů ale není veřejnosti známá. 

Světové celebrity
princ Andrew

Andrewa dohání minulost. Policie se zabývá případem z roku 2002

Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média.