Mexiko bojuje s únosy. Podle OSN se mu nedaří vyšetřit asi 95 000 zmizení

Mexiko, ilustrační fotografie.
Mexiko, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 27. listopadu 2021 12:40
Sdílej:

OSN kritizovala mexické úřady za nízkou efektivitu vyšetřování asi 95.000 případů zmizení lidí v zemi i za nedostatečné trestání únosců a vrahů, kteří jsou často napojeni na obchod s drogami. V národním rejstříku pohřešovaných a nezvěstných osob figuruje v Mexiku 95.121 lidí, upozornila dnes agentura AFP.

"Musíme bohužel konstatovat, že na velké části území jsou rozšířené únosy. Jak upozorňujeme již od roku 2015, v těchto případech převládá beztrestnost," podtrhla na nedávné tiskové konferenci na konci své desetidenní návštěvy v zemi Carmen Rosa Villaová, která je členkou výboru OSN pro nucená zmizení. Aby ilustrovala rozsah problému, uvedla, že jen za jejího pobytu v Mexiku podle průměrných statistických údajů zmizelo přes 100 lidí.

Vedle neefektivnosti vyšetřování OSN odsoudilo také nahodilý charakter rozhodnutí prokuratury. Podle AFP existuje podezření, že v několika z 32 mexických států jsou bezpečností síly infiltrovány lidmi z kriminálních sítí zaměřených na obchod s drogami.

Výbor OSN oznámil, že aby se Mexiko vypořádalo ze zmizeními, musí začít provádět politiku prevence, která půjde napříč všemi úřady a zajistí obětem právo na pravdu, spravedlnost a náhradu škod.

"Hlavním důvodem zmizení je organizovaný zločin," uvádí Laura Atuestaová z Cetra pro ekonomický výzkum a expertízu (CIDE). Od roku 2006, kdy tehdejší prezident Felipe Calderón vyhlásil válku drogovým kartelům, počet zmizení i vražd prudce narostl, podotkla AFP.

V druhém největším mexickém městě Guadalajaře byla křižovatka, u níž stojí zeď s fotkami pohřešovaných, přejmenována na "kruhový objezd zmizelých". Guadalajara je správním střediskem státu Jalisco, který nejvíce trpí nucenými zmizeními a jehož úřady pohřešují přes 12.000 lidí. Právě v Jaliscu působí nejmocnější mexické drogové kartely Sinaloa a Jalisco Nová generace (CJNG).

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Jeffrey Epstein a Michael Jackson

U Andrewa to nekončí. Nové Epsteinovy dokumenty otřásají i norskou a švédskou královskou rodinou

Norskou královskou rodinou otřáslo zveřejnění nových dokumentů v kauze Jeffreyho Epsteina, které odhalují nečekaně blízký vztah mezi tímto odsouzeným sexuálním delikventem a korunní princeznou Mette-Marit. Mezi lety 2011 a 2013 spolu oba udržovali čilou komunikaci, která zahrnovala stovky e-mailů i osobní setkání. Princezna nyní přiznává, že její tehdejší úsudek byl chybný, a celou záležitost označila za hluboce trapnou.

Světové celebrity
Katie Price

Fanoušci v šoku. Nový manžel Katie Price je údajně podvodník, seděl ve vězení

Modelka Katie Price nedávno šokovala své okolí i fanoušky, když v Dubaji vstoupila do svého vjiž čtvrtého manželství. Jejím vyvoleným se stal Lee Andrews, kterého hvězda láskyplně přirovnává k Richardu Gerovi a prezentuje ho jako úspěšného miliardáře. Jen týden po svatbě se však začínají objevovat znepokojivá svědectví, která staví Leeho do zcela jiného světla.

Světové celebrity
Michael Jackson

Kdyby mi to zakázali, spáchal bych sebevraždu, prohlásil v novém dokumentu Michael Jackson

Britská studia Wonderhood připravila novou čtyřdílnou dokumentární sérii s názvem The Trial, která obsahuje dosud nezveřejněné audiozáznamy Michaela Jacksona. Zesnulá popová hvězda na nich popisuje svůj vztah k dětem a tvrdí, že se do jeho osobnosti často zamilovávaly a chtěly se ho dotýkat nebo ho objímat. Jackson v nahrávkách připouští, že ho tyto situace někdy dostávaly do potíží.

Světové celebrity
Miley Cyrus

Miley Cyrus otevřeně promluvila o dospívání pod drobnohledem veřejnosti

Miley Cyrus, která se v showbyznysu pohybuje již dvě desetiletí, se otevřeně rozpovídala o dospívání pod drobnohledem veřejnosti. Třiatřicetiletá zpěvačka přiznala, že v období po ukončení seriálu Hannah Montana čelila velmi přísným soudům okolí. V té době by ocenila radu své kmotry Dolly Parton, která razí heslo, aby si každý hleděl svého a byl věrný sám sobě.