Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i jedna Češka

Zemětřesení v Turecku
Zemětřesení v Turecku, foto: Profimedia
ČTK 9. února 2023 09:34
Sdílej:

Mezi oběťmi zemětřesení v Turecku je i pohřešovaná česká občanka, jež v zemi dlouhodobě žila. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Další podrobnosti úřad nebude poskytovat.

"Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu s rodinou a tureckými úřady. Další podrobnosti s ohledem na pozůstalé nebudeme poskytovat," sdělil mluvčí. O tom, že se jedna Češka v Turecku s trvalým pobytem v zemi pohřešuje, hovořil ve středu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si podle poslední bilance vyžádalo přes 16.000 obětí, napsala agentura AFP. V Turecku zemřelo nejméně 12.873 lidí, uvedl dnes ráno turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Na syrské straně je podle posledních dostupných údajů 3162 mrtvých.

Česká republika je podle středečního vyjádření Lipavského připravena případně prodloužit desetidenní pobyt týmu 68 záchranářů v Turecku a zvýšit i finanční a materiální pomoc. Postupuje podle žádostí o podobu pomoci z Turecka. Do země pošle příští týden generátory a spací pytle, monitoruje další požadavky.

Vláda podle šéfa diplomacie nezapomíná ani na Sýrii, kvůli komplikované bezpečnostní situaci tam ale bude pomoc posílat prostřednictvím mezinárodních organizací. Úřad vlády uvedl, že na pomoc Sýrii Česko pošle deset milionů korun. Stejnou částku už vyčlenila ČR i pro Turecko.

Stalo se
České celebrity
Kateřina Brožová

Čas nezastavíš. Kateřině Brožové se vysmíval Pavel Novotný

V očích některých fanoušků zraje jako víno, ale podle jiných už Kateřina Brožová patří do starého železa. Svědčí o tom slova Pavla Novotného, jenž si dovolil vyjádřit svůj nekonvenční názor ohledně budoucnosti známé herečky. Jak Brožová zareagovala? 

České celebrity
Česká televize

Velká sláva v ČT. Slaví se kulatiny legendární hlasatelky

Ikonická tvář televizní obrazovky, elegantní a nestárnoucí dáma. Televizní moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová oslaví ve středu kulaté osmdesáté narozeniny. V Československé a poté České televizi moderovala mnoho pořadů, od roku 1993 připravuje a provází týdeníkem Kalendárium, kde připomíná zajímavá tuzemská či zahraniční výročí týdne.

Světové celebrity
Ilustrační fotografie.

Irsko smutní a s ním celý svět. Tragicky zahynul Glen Hansard

Světová hudba přišla o další výraznou osobnost, která bude chybět i českým fanouškům. Ve věku 56 let tragicky zemřel irský hudebník a písničkář Glen Hansard, držitel Oscara za nejlepší filmovou píseň. Podle deníku The Irish Sun zahynul při dopravní nehodě na motorce. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Horké počasí nastupuje. Víkendové ochlazení bude jen přechodné

V Česku právě dnes začíná tropická epizoda, která bude v některých oblastech pokračovat i o víkendu. Potvrzuje to nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jejímž prostřednictvím varují meteorologové před vysokými teplotami a nebezpečím požárů. Experti zároveň avizují další výstrahu před vedry v příštím týdnu.