Meziroční inflace v ČR byla v srpnu blízko červencových 17,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Podle ekonomů zdražovaly hlavně potraviny a energie, naopak proti červenci zlevnily pohonné hmoty. Český statistický úřad zveřejní data o inflaci za srpen v pondělí 12. září.
"Srpnovou inflaci bude ovlivňovat několik protichůdných efektů. Na další růst inflace bude působit pokračující růst cen energií pro domácností a patrně i další růst cen potravin. V opačném směru pak půjde poměrně silný desetiprocentní meziměsíční pokles cen pohonných hmot," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Očekává meziroční inflaci 17,6 procenta, vliv podle něj bude mít také vyšší srovnávací základna z minulého roku, kdy ceny začaly již zrychlovat.
Analytici Raiffeisenbank u spotřebitelských cen očekávají za srpen mírné zvýšení meziročního tempa na 17,7 procenta. V meziměsíčním srovnání mělo ale zdražování ubrat na razanci z 1,3 na 0,8 procenta, míní. Důvodem relativně mírného pohybu inflace směrem nahoru je zlevnění pohonných hmot, uvedli. Se snižující se kupní silou domácností navíc podle analytiků banky ubývá prostor pro navyšování cen.
Naopak analytik UniCredit Bank Jiří Pour očekává, že meziroční inflace v srpnu zpomalila na 17,2 procenta a meziměsíčně spotřebitelské ceny přidaly 0,4 procenta. Meziměsíční růst brzdil především dvouciferný pokles cen pohonných hmot v souvislosti se zlevněním ropy, uvedl.
"Hlavním tahounem spotřebitelských cen zůstávají náklady na bydlení, zejména ceny energií. Růst cen potravin zřejmě meziměsíčně citelně zpomalil, ale meziročně dále zrychlil. Ve zbytku roku by se meziroční inflace měla udržet okolo 17 až 18 procent a během příštího roku postupně brzdit k šesti až sedmi procentům," odhadl Pour.
V Česku se v posledních dnech oteplilo, takže dorazila i obleva. V příštím týdnu se ale situace opět změní. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dorazí další ochlazení, které se nejvíce projeví v noci.
Bývalý princ Andrew loni přišel o několik titulů a letos z rozhodnutí krále Karla III. definitivně přijde i o střechu nad hlavou. Podle nejnovějších informací britských médií odpočítává poslední dny v jednom ze sídel britské královské rodiny. Ještě v lednu by se totiž mladší bratr panovníka měl přestěhovat do vlastního.
Veronika Žilková ve svých 64 letech zažila o Vánocích zase něco nového. Se současným partnerem, scénáristou Ivanem Hubačem, vyrazila karavanem na lyže. Nyní se poprvé po návratu domů vyjádřila k tomu, jaké to bylo.
Slovensko zasáhla v úvodním měsíci letošního roku velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 37 let zemřel populární moderátor Marcel Osťo Osztas. Osudnou se mu stala vážná nemoc. O úmrtí informoval deník Nový Čas.
Pražská policie se zabývá pokusem o vraždu bezdomovce, kdy podezřelým je stále ještě nezletilý teenager. Muži způsobil těžká zranění v podchodu u stanice metra Vltavská. Soud poslal mladíka do vazby. O případu informoval web novinky.cz.
Na podzim se poměrně často skloňovalo jméno Vilmy Cibulkové, kterou postihla nepříjemná nemoc, což mělo pochopitelně dopad na její pracovní závazky. Známá herečka například skončila v televizním seriálu Polabí. Nyní to vypadá, že přišla i o roli v divadelním představení.
Sněmovna pouhý den poté, co vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO), vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval navržené členy vlády, konkrétně poslance Filipa Turka, který je kandidátem Motoristů na post ministra životního prostředí. Pražský hrad vzápětí reagoval. Pavel se stanoviskem dolní parlamentní komory řídit nehodlá.
Karlos Vémola zřejmě má alespoň nějakou šanci se dostat z vazby. V posledních dnech se mluví o tom, že by se mohl dostat ven na kauci. Nyní se objevily další podrobnosti k tomuto scénáři. Peníze by podle nich dalo na stůl hned několik lidí.
Česko se před několika týdny dozvědělo, že Lucie Vondráčková se rozešla se svým posledním partnerem. Možná i proto je stěhování do nového domu složitější, než si populární herečka a zpěvačka mohla myslet. Má už hotovo?
Americký prezident Donald Trump už dlouho touží po Nobelově ceně míru. Teď se jí dočkal, i když na oficiálním seznamu laureátů ho stále nenajdete. Své ocenění mu ale předala opoziční venezuelská politička María Corina Machadová.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).