Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků, které ČTK oslovila, v průměru o 4,3 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomové odhadují růst na 0,3 procenta. Poměrně dobrý meziroční růst ekonomiky je podle analytiků dán především srovnávací základnou, ve stejném období loni ekonomika klesla.
Celkově se ekonomika ve čtvrtletí potýkala s vysokou inflací a přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. Válka na Ukrajině se ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) projeví negativně až od druhého čtvrtletí, dodali ekonomové.
Ve čtvrtém čtvrtletí loni ekonomika stoupla meziročně o 3,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí v pátek 29. dubna.
Za růstem ekonomiky stála v prvním čtvrtletí podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ve velké míře setrvačnost. "Domácnosti byly přes rostoucí ceny vcelku ochotné utrácet, k čemuž přispěly jejich úspory akumulované během předchozích dvou let a uvolňování covidových restrikcí. Také investice zřejmě vykázaly lehký meziroční růst, daný především nízkou základnou. Dopady Ruskem vyvolané války se do české ekonomiky v tomto období projevily spíš pozitivně – v podobě vývozu služeb na pomoc uprchlíkům a zvýšených nákupů pohonných hmot domácnostmi před jejich dramatickým zdražením. Negativní dopady převáží až od druhého kvartálu," uvedl.
Hlavní ekonom Creditas Petr Dufek upozornil, že se česká ekonomika musela vypořádávat kromě problémů s mezinárodní logistikou ovlivňující výkon tuzemského průmyslu i s vysokou inflací, která se negativně podepsala na kupní síle domácností. "Samozřejmě je tu i problém všeobecně vysoké výrobní inflace a nedostatku některých surovin a komponent, který trápí tuzemské hospodářství už více než rok," uvedl. Slabý výsledek ekonomiky lze podle něj očekávat od druhého čtvrtletí, kdy se na výkonu odrazí nejenom inflace, ale i válka na Ukrajině.
"V meziročním srovnání sice růst HDP vypadá silně, avšak je nutné připomenout nízkou srovnávací základnu z loňského prvního čtvrtletí, kdy byla domácí ekonomika tlumena protipandemickými opatřeními," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Z dosud zveřejněných statistik je podle něj jasné, že k žádný prudký růstu domácí ekonomiky na začátku letošního roku nepřišel. "Definitivní uvolnění covidových omezení pomohlo především části sektoru služeb (obchod, pohostinství) a teplejší zima stavebnictví. Naopak od průmyslu žádné zázraky čekat nelze," uvedl.
I podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta růstu pomohlo rozvolnění protipandemických opatření na počátku čtvrtletí, které se pozitivně projevilo ve spotřebě domácností. "Ovšem výrazné zhoršení důvěry spotřebitelů v březnu indikuje, že růst výdajů domácností ke konci čtvrtletí již zamrzl. Duo průmyslu a zahraničního obchodu v prvním čtvrtletí ještě nestihlo HDP stáhnout dolů," uvedl.
V československém šoubyznyse by případná svatba Dary Rolins a Pavla Nedvěda byla velkou událostí. Lidé ji vyhlížejí, vždyť už došlo na zásnuby. Jenže populární zpěvačka vysílá rozporuplné signály. V aktuálním rozhovoru dala najevo, že se k veselce moc neupíná.
Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.
I osobní život Karlose Vémoly se řeší po jeho nedávném pobytu ve vazbě. Jeho manželka Lela byla přes Vánoce a Nový rok na tři děti sama. Z jejích aktuálních slov pak vyplývá, že se zápasník do chodu domácnosti stále moc nezapojuje.
Středočeští kriminalisté se již od uplynulého víkendu zabývají úmrtím ženy u Říčan. Tělo se našlo v lese, bez dokladů a osobních věcí. Policisté se obrátili na veřejnost s výzvou o pomoc se stanovením totožnosti zesnulé.
Česko slaví další medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Sbírku cenných kovů z olympiády završila Eva Adamczyková, která se vrátila pod pět kruhů po vážném zranění a následné mateřské pauze. Adamczyková skončila druhá ve finále snowboardcrossového závodu.
Maroš Kramár prolomil mlčení k dopravní nehodě, kterou měl pod vlivem alkoholu zapříčinit jeho syn. Sám Marko si již posypal hlavu popelem. Ani slavný otec se nedržel zpátky. Chlapec podle známého herce pochybil a je připraven nést si následky.
Při pohledu z okna to tak nevypadá, ale blíží se návrat zimního počasí. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek vydali varování před víkendovým sněžením a tvorbou sněhových jazyků.
Tentokrát to pro Ester Ledeckou na zimních olympijských hrách necinklo. Po překvapivém vyřazení ve čtvrtfinále paralelního obřího slalomu na snowboardu se trojnásobná olympijská vítězka upínala k lyžařskému super-G. Svou čtvrteční jízdu ale nedokončila.
StarDance se na podzim po pravidelné roční odmlce vrátí na televizní obrazovky. Podle nejnovějších informací na Kavčích horách přichystali jeden opravdu velký comeback. Do poroty by se totiž měl vrátit Zdeněk Chlopčík.
Česká hudební akademie rozhodla ve druhém hlasovacím kole o nominacích na Ceny Anděl Coca-Cola 2025. Tři šance na výhru mají pražské rapové trio GUFRAU a Victor Kal., se dvěma nominacemi jim sekundují Michal Prokop a Framus Five, Ben Cristovao, Mňága a Žďorp, Calin s Ewou Farnou, James Cole s Ideou nebo Dorota Barová. Slavnostním předáváním 11. dubna provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.
Počasí v Česku bude ještě dnes na únor nebývale teplé, ale na obzoru už je zásadní změna. Meteorologové dokonce vyhlížejí nebezpečné jevy, které mají nastat o víkendu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
V areálu ZOO Praha byla zjištěna ptačí chřipka. Podezření na nákazu se objevilo po úhynu několika ptáků. Vyšetření následně nemoc potvrdilo. V zoologické zahradě sice byla zavedena mimořádná veterinární opatření, ale vstup návštěvníků nijak omezen není.