Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok, který zatím naplánovalo se schodkem 295 miliard korun, zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než polovině kapitol. Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu.
Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda. Pro letošní rok je schválený schodek rozpočtu 280 miliard korun, MF ale plánuje v červenci vládě předložit jeho novelu.
Zároveň MF předběžně v materiálu stanovilo na základě střednědobého výhledu schodek rozpočtu v roce 2024 na zhruba 297 miliard korun a v roce 2025 na 298 miliard korun. "Vzhledem k aktuálně probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině, významnému růstu inflace a vysokému růstu cen energií se požadavky na státní rozpočet velmi rychle mění. Z uvedených důvodů ministerstvo financí oproti minulým rokům předkládá materiál pouze v základních, zákonem definovaných, parametrech," upozornilo MF v materiálu. Pro výdajové rámce na následující tři roky přitom podle úřadu byla klíčová prognóza makroekonomického vývoje, kterou v dubnu posoudil Výbor pro rozpočtové prognózy jako realistickou.
Nejvyšší výdaje má mít tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí, a to 847,5 miliardy korun. Jde přitom o meziroční nárůst o 89,5 miliardy korun. Ministerstvo obrany by mělo dostat o téměř 21 miliard korun více, a to 110 miliard Kč. Ministerstvo školství by mělo na výdaje dostat proti letos schválenému rozpočtu o 1,7 miliardy korun více, tedy 251,2 miliardy korun. Naopak o zhruba 25 miliard korun na 82,3 miliardy Kč by se měl snížit rozpočet ministerstva dopravy. Náklady na státní dluh by měly stoupnout o 15 miliard na 65 miliard korun. Částky jsou včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.
Jednotlivé resorty nyní musejí do konce července předložit návrhy svých rozpočtových kapitol ministerstvu financí, které je s nimi projedná a do konce srpna vypracuje návrh státního rozpočtu. V září by ho měla projednat vláda, která klíčový zákon do 30. září předloží Poslanecké sněmovně.
Celkové výdaje státního rozpočtu MF navrhuje příští rok na 1,983 bilionu korun. Letos jsou výdaje prozatím schválené a naplánované na 1,893 bilionu korun.
"V rámci předkládaného materiálu jsou, mimo technické změny, zahrnuty zejména zvýšené mandatorní a quasimandatorní výdaje. Jedná se o prostředky na postupné navýšení výdajů ministerstva obrany, výdaje na zvýšení platby státu za tzv. státní pojištěnce do systému veřejného zdravotního pojištění, zvýšené výdaje na obsluhu státního dluhu a sociální výdaje (důchody, sociální dávky)," uvedlo dále MF v materiálu.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.
Americký sen prince Harryho a jeho manželky Meghan se po letech strávených v Kalifornii definitivně chýlí ke konci. Po odchodu z britské královské rodiny v roce 2020 hledal pár ve Spojených státech nezávislost, soukromí a nové komerční příležitosti. Ačkoliv se jim v počátcích podařilo získat pozornost Hollywoodu i víceleté kontraktní dohody s giganty jako Spotify či Netflix, jejich působení na americké scéně provázel postupný pokles zájmu i řada produkčních komplikací.
Britský princ Harry a skupina dalších osobností musejí zaplatit zálohu na náklady řízení ve výši 9,5 milionu liber po neúspěšném soudním sporu s vydavatelem deníku Daily Mail. O povinnosti uhradit v přepočtu přes 280 milionů korun rozhodl britský Vrchní soud.
Britská princezna Eugenie s manželem Jackem Brooksbankem oficiálně zveřejnila jméno své novorozené dcery. Holčička, která se narodila 3. srpna v portugalském Lisabonu, dostala jméno Adelaide Elizabeth Annina Brooksbank.
Americký herce Harrison Ford se v budoucnu opět vrátí k jedné ze svých nejslavnějších rolí. Čtyřiaosmdesátiletý herec oznámil, že propůjčí svou tvář i postavu novému animatronickému modelu Indiana Jonese, který bude hlavní atrakcí v zábavním parku Animal Kingdom v komplexu Walt Disney World na Floridě. Chystaná atrakce ponese název Indiana Jones a mýtus o nefritovém hadovi.