Michel ve vedení EU končí, von der Leyenová bude pokračovat

Ve čtvrtek večer se v Bruselu vedoucí představitelé zemí EU shodli na podpoře Ursuly von der Leyenové pro její druhé funkční období jako předsedkyně Evropské komise (EK). Dále se dohodli, že novým předsedou Evropské rady bude bývalý portugalský premiér António Costa a novou šéfkou diplomacie EU estonská premiérka Kaja Kallasová. Uvedl to server Politico.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

Dohodu o těchto třech klíčových pozicích potvrdil před půlnocí na sociální síti X (dříve Twitter) současný předseda Evropské rady Charles Michel. Dohoda, dosažená v úterý (25. června) vyjednavači úzké šestičlenné skupiny proevropské trojkoalice, zahrnovala podporu polského premiéra Donalda Tuska a jeho řeckého kolegy Kyriakose Mitsotakise pro von der Leyenovou z řad lidovců.

Německý kancléř Olaf Scholz a španělský premiér Pedro Sánchez prosazovali Costu za socialisty, zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron podporoval Kallasovou jménem evropských liberálů.

Costa automaticky převezme funkci od Charlese Michela 1. prosince tohoto roku, zatímco von der Leyenová a Kallasová musí získat většinovou podporu poslanců Evropského parlamentu. Europarlament zvolí nového předsedu na první plenární schůzi, která se bude konat od 16. do 19. července, přičemž Evropská lidová strana (EPP) jako vítěz eurovoleb nominuje současnou šéfku EP Robertu Metsolovou.

Dohoda o obsazení vrcholných pozic byla zaměřena na zajištění rovnováhy mezi evropskými politickými stranami, většími a menšími členskými státy a geografickým principem i genderovým zastoupením.

Italská premiérka Giorgia Meloniová, členka Evropských konzervativců a reformistů (ECR), která je po eurovolbách třetí největší skupinou v europarlamentu, se proti této dohodě ostře ohradila. Tvrdí, že Itálie jako třetí největší ekonomika eurozóny by měla mít významné zastoupení ve vrcholných funkcích EU. Také maďarský premiér Viktor Orbán, jehož strana Fidesz je po odchodu z EPP politicky izolovaná, tuto dohodu kritizoval jako "ostudnou".

Slovenský prezident Peter Pellegrini, zastupující premiéra Roberta Fica, ve čtvrtek potvrdil určité výhrady Slovenska vůči nominacím Costy a Kallasové, ale při hlasování lídrů postačí nadpoloviční většina hlasů.

Tři klíčové pozice v institucích EU budou obsazeny Ursulou von der Leyenovou jako předsedkyní Evropské komise, Antóniem Costou jako předsedou Evropské rady a Kajou Kallasovou jako šéfkou diplomacie EU. Hlasování na summitu EU v Bruselu ukázalo, že tito kandidáti neměli jednomyslnou podporu, informuje týdeník Politico.

Italská premiérka Giorgia Meloniová oznámila, že se zdrží hlasování při potvrzení von der Leyenové na druhé funkční období a bude hlasovat proti nominacím Kallasové a Costy. Maďarský premiér Viktor Orbán hlasoval proti setrvání von der Leyenové, zdržel se hlasování u Kallasové, ale podpořil Costu jako předsedu Evropské rady.

António Costa potvrdil na sociální síti X, že se ujme funkce předsedy Evropské rady 1. prosince. Jeho mandát bude na dva a půl roku, s možností prodloužení.

"Jsem odhodlán prosazovat jednotu mezi všemi 27 členskými státy a zaměřím se na naplňování strategické agendy EU pro příštích pět let," prohlásil Costa a dodal, že se těší na spolupráci s von der Leyenovou a Kallasovou.

Kaja Kallasová na síti X uvedla, že je pro ni ctí být vybrána za šéfku diplomacie EU a že tato role je "obrovskou zodpovědností". Zdůraznila důležitost evropské zahraniční politiky v kontextu války v Evropě a rostoucí nestability ve světě a vyjádřila radost z partnerství s von der Leyenovou a Costou.

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější