Milion chvilek oceňuje zvolení Pavla za prezidenta

Zvolení Petra Pavla příštím prezidentem podle spolku Milion chvilek dokládá, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. Ukázala, že nemůže uspět agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, ale naopak uspěly hodnoty demokratické společnosti představované Pavlem.

Petr Pavel

Bránit demokratické hodnoty, nálady a důstojný život občanů je třeba za každé situace, úkoly Milionu chvilek proto nekončí, sdělila ve vyjádření k pátému výročí od založení spolku ČTK mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

Spolek Milion chvilek byl zaregistrován 31. ledna 2018. Šéfa hnutí ANO, pozdějšího premiéra Andreje Babiše po sněmovních volbách z roku 2017 vyzýval, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové v únoru 2018, 70 let od komunistického puče, s kampaní Milion chvilek pro demokracii a začali sbírat podpisy od lidí, kteří chtěli, aby Babiš odstoupil z čela vlády.

Strašáková uvedla, že občanská společnost za pět let od založení spolku "dokázala možné i nemožné". "V roce 2018 se mobilizovaly statisíce občanů, aby ukázaly, že není normální mít za premiéra oligarchu a lháře ve střetu zájmů. Na obranu demokratického systému jsme dvakrát zaplnili Letnou a pravidelně jsme se scházeli na náměstích na stovkách míst po celé České republice i v zahraničí," uvedla.

Připomněla tak dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné v červnu a listopadu roku 2019. Demonstrace byly namířené proti Babišovi a měly se zasazovat za nezávislost justice. Na druhé z demonstrací, která byla připomínkou 30. výročí pádu komunistického režimu, dorazilo podle pořadatelů až 300.000 lidí. Pořadatelé tehdy vyzvali Babiše, aby odstoupil do konce roku, pokud nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO).

Mluvčí připomněla i činnost spolku před sněmovními volbami v roce 2021 a po loňské ruské invazi na Ukrajinu. "Obzvláště během posledních let se ukázalo, že organizace s dlouhodobou činností, která v důležitých chvílích sjednocuje občany a nastavuje zrcadlo politikům, je v ČR nejen vítaná, ale že je také potřeba," uvedla Strašáková.

Úspěch Pavla ve druhém kole prezidentské volby podle Milionu chvilek prokázal, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. "Ukázala, že agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, nemůže uspět. Uspěly hodnoty demokratické společnosti, které reprezentuje Petr Pavel. Věříme, že se teď my všichni jako občané České republiky budeme moci vydat na cestu k lepší budoucnosti," uvedla mluvčí.

Volbami však podle ní nic nekončí. "Společnost je roztříštěna existenčním strachem i vyhrocenou volební kampaní. Mnoho lidí si přálo jiný volební výsledek. Je teď proto důležité nacházet mezi sebou společnou řeč - s voliči všech kandidátů, s nevoliči i s hledajícími," doplnila Strašáková.

Nyní bude podle ní úkolem spolku mimo jiné dohlédnout na to, jak bude dodržovat Pavel své sliby, že bude prezidentem všech. "Milion chvilek bude spojovat všechny lidi, kterým na budoucnosti záleží. Nežijeme tu vedle sebe, ale všichni společně. A i když se ne vždy na všem shodneme, to podstatné nás všechny spojuje: Jsme lidé, kteří mají obavy o budoucnost," dodala.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější