Milion chvilek oceňuje zvolení Pavla za prezidenta

Zvolení Petra Pavla příštím prezidentem podle spolku Milion chvilek dokládá, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. Ukázala, že nemůže uspět agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, ale naopak uspěly hodnoty demokratické společnosti představované Pavlem.

Petr Pavel

Bránit demokratické hodnoty, nálady a důstojný život občanů je třeba za každé situace, úkoly Milionu chvilek proto nekončí, sdělila ve vyjádření k pátému výročí od založení spolku ČTK mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

Spolek Milion chvilek byl zaregistrován 31. ledna 2018. Šéfa hnutí ANO, pozdějšího premiéra Andreje Babiše po sněmovních volbách z roku 2017 vyzýval, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové v únoru 2018, 70 let od komunistického puče, s kampaní Milion chvilek pro demokracii a začali sbírat podpisy od lidí, kteří chtěli, aby Babiš odstoupil z čela vlády.

Strašáková uvedla, že občanská společnost za pět let od založení spolku "dokázala možné i nemožné". "V roce 2018 se mobilizovaly statisíce občanů, aby ukázaly, že není normální mít za premiéra oligarchu a lháře ve střetu zájmů. Na obranu demokratického systému jsme dvakrát zaplnili Letnou a pravidelně jsme se scházeli na náměstích na stovkách míst po celé České republice i v zahraničí," uvedla.

Připomněla tak dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné v červnu a listopadu roku 2019. Demonstrace byly namířené proti Babišovi a měly se zasazovat za nezávislost justice. Na druhé z demonstrací, která byla připomínkou 30. výročí pádu komunistického režimu, dorazilo podle pořadatelů až 300.000 lidí. Pořadatelé tehdy vyzvali Babiše, aby odstoupil do konce roku, pokud nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO).

Mluvčí připomněla i činnost spolku před sněmovními volbami v roce 2021 a po loňské ruské invazi na Ukrajinu. "Obzvláště během posledních let se ukázalo, že organizace s dlouhodobou činností, která v důležitých chvílích sjednocuje občany a nastavuje zrcadlo politikům, je v ČR nejen vítaná, ale že je také potřeba," uvedla Strašáková.

Úspěch Pavla ve druhém kole prezidentské volby podle Milionu chvilek prokázal, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. "Ukázala, že agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, nemůže uspět. Uspěly hodnoty demokratické společnosti, které reprezentuje Petr Pavel. Věříme, že se teď my všichni jako občané České republiky budeme moci vydat na cestu k lepší budoucnosti," uvedla mluvčí.

Volbami však podle ní nic nekončí. "Společnost je roztříštěna existenčním strachem i vyhrocenou volební kampaní. Mnoho lidí si přálo jiný volební výsledek. Je teď proto důležité nacházet mezi sebou společnou řeč - s voliči všech kandidátů, s nevoliči i s hledajícími," doplnila Strašáková.

Nyní bude podle ní úkolem spolku mimo jiné dohlédnout na to, jak bude dodržovat Pavel své sliby, že bude prezidentem všech. "Milion chvilek bude spojovat všechny lidi, kterým na budoucnosti záleží. Nežijeme tu vedle sebe, ale všichni společně. A i když se ne vždy na všem shodneme, to podstatné nás všechny spojuje: Jsme lidé, kteří mají obavy o budoucnost," dodala.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější