Zástupci spolku Milion chvilek dnes varovali před tím, aby se prezidentem stal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Před budovou pražského městského soudu, kde dnes začalo projednávání kauzy údajného dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo, v níž bývalý premiér Babiš čelí obžalobě, postavili takzvanou vězeňskou kancelář prezidenta Babiše. Situaci, že Babiš zvažuje kandidaturu na Hrad, označila mluvčí spolku Hana Strašáková za bizarní.
Spolek vyzval k volbě demokratického prezidentského kandidáta. Babiš chce své rozhodnutí ohledně kandidatury na hlavu státu oznámit koncem října.
"Ctíme rozhodnutí soudu a ctíme presumpci neviny, ale touto nadsázkou chceme ukázat potenciální budoucnost. Budoucnost, když by na Hradě seděl Andrej Babiš, který právě teď sedí u soudu," řekla Strašáková.
Takzvaná vězeňská kancelář prezidenta Babiše, kterou mu členové spolku připravili, má podobu pojízdné klece. Uvnitř je kavalec, stolek s židlí a toaleta. Interiér zdobí Babišovy fotografie s popiskem "prezident republiky" a fotografie některých členů jeho vlády. Na zdi je rovněž pověšena skříňka, která je pootevřená a je v ní vidět chléb značky Penam. Firma Penam je z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů.
Před budovou soudu ve Spálené ulici odhalili členové spolku pojízdnou klec kolem 08:30. Poté předvedli scénku, která ukazovala úřadování Babiše z "vězeňské kanceláře". Herce, který měl na obličeji masku s podobiznou bývalého premiéra, přivedla do klece ostraha. Herec ztvárňující Babiše z klece prohlásil, že svou práci zvládne i z cely, nebo si jako prezident udělí milost. Zhruba po dvou hodinách organizátoři happening ukončili, soud s předsedou opozičního hnutí ANO nadále trvá.
Pojízdná "prezidentská kancelář" bude podle Strašákové v následujících dnech k vidění v dalších českých městech. První zastávka bude před zámkem v Lánech, poté se zastaví mimo jiné před sídlem firmy Agrofert. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v minulých dnech k happeningu uvedl, že nátlakové skupiny nemají před soudy co dělat, protože takové akce mohou ovlivnit soudní řízení. Podobně se vyjádřil i dnes. "Dnešní 'demonstrace' před soudem vypovídá málo o Andreji Babišovi, avšak mnohé o jejích organizátorech. I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte prosím podle zákonné, nikoli 'lidové' či internetové spravedlnosti," uvedl ministr na svém twitteru.
Spolek vyzval k tomu, aby lidé v následujících prezidentských volbách volili demokratického kandidáta. "Je třeba v prezidentských volbách volit takové demokratické kandidáty, kteří mají šanci postoupit do kola druhého. A v druhém kole jít volit a volit toho demokrata, který se do druhého kola dostane," řekla Strašáková. Konkrétního kandidáta ale spolek podporovat nebude, doplnila. K prezidentským volbám připravil spolek rovněž webovou stránku naHradne.cz, kde podle své mluvčí mimo jiné uvádí, proč by právě Babiš neměl být prezidentem.
Demonstrace proti současné vládě Spolu a Pirátů se STAN Milion chvilek podle Strašákové zatím neplánuje. Nyní Česko nemá premiéra, který "unáší náš stát, je ve střetu zájmů a obžalovaný", řekla. S vládou nyní podle mluvčí spolek komunikuje. Spolek jí podle Strašákové doporučuje mluvit ke všem občanům země, komunikovat srozumitelněji a pracovat na obnově důvěry, k čemuž podle mluvčí může dopomoci třeba personální obměna ve vládě.
Pražský městský soud dnes začal projednávat kauzu dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo. Obžalobě čelí Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Oba vinu odmítají. Podle státního zástupce způsobili škodu 50 milionů korun. Babiš proces označuje za politický a tvrdí, že skutečným důvodem stíhání je snaha odstranit ho z politiky. Už dříve sdělil, že kauza podle něj ovlivnila velké množství voleb a nyní bude pokračovat opět krátce před volbami.
Šest let uplyne na podzim od smrti Karla Gotta, jenž dlouhá léta žil v domě na Bertramce. Jeho rodina jej v nedávné době opustila a plánovala zpřístupnění vily pro veřejnost. Až do minulé středy, kdy vdova Ivana Gottová oznámila, že k tomu alespoň pro tuto chvíli nedojde. Jaké scénáře se teď nabízejí?
Česko si ve čtvrtek připomíná události 21. srpna 1968, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska zemí Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Tradiční pietní akt se uskutečnil u budovy Českého rozhlasu. Zúčastnili se ho prezident Petr Pavel či premiér Petr Fiala (ODS).
Česko v minulém týdnu zaskočila zpráva o rozpadu manželství někdejšího fotbalového brankáře Petra Čecha. S manželkou Martinou byl přes čtvrtstoletí, ona mu stála po boku v nejtěžších chvílích jeho života, když utrpěl vážné zranění. V posledních letech už prý láska z jejich vztahu vyprchala.
Izrael naznačil, že poslední návrh příměří, s nímž souhlasí palestinské hnutí Hamás, nepřijme. Aby souhlasil s klidem zbraní, požaduje propuštění všech 50 zbývajících rukojmích, ať už jsou naživu nebo po smrti.
Agáta Hanychová asi nebude na tento víkend vzpomínat úplně v dobrém. Užívá si sice pobyt v zahraničí, ale byla tam svědkem tragédie. Prozradila to na instagramovém profilu. Italská média odhalila, co se přesně na pláži, kde se influencerka nacházela, stalo.
Jízdou vozidla, které nemá na dálnici co dělat, se od úterý zabývají středočeští policisté. Na sociálních sítích se totiž objevily záběry formule, která jela po dálnici D4.
Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.