Milostivé léto se nejspíš zopakuje, senátoři to zřejmě schválí

Senát ČR
Senát ČR, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 14. června 2022 12:44
Sdílej:

Část dlužníků v exekuci asi dostane další šanci splatit závazky bez úroků nebo penále. Opakování takzvaného milostivého léta, které je plánováno na letošní září až listopad, zřejmě Senát schválí přes výhrady Exekutorské komory. Horní komoře to dnes doporučil její ústavně-právní výbor v rámci zákona o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce.

Norma umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Týkat se bude exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Dlužník bude muset podle návrhu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce má činit 1815 korun s daní z přidané hodnoty. V létě počítají předkladatelé zákona s propagací tak, aby se přihlásilo co nejvíce dlužníků, neboť to bude na řadu let poslední šance zbavit se tímto způsobem dluhů.

Prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík se obává, že ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší. Pro exekutory bude opakování akce znamenat podle Mlynarčíka opět velkou administrativní zátěž, přičemž odměna neodpovídá platnému tarifu. "Opět chybí dobrovolnost na straně věřitele, zákon část jejich pohledávek jednoduše zrušil," dodal v tiskové zprávě po schválení zákona Sněmovnou.

První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k novele zastavili zatím 42.000 exekucí. Podle exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Na Kolínsku došlo k vraždě. Starší ženu zřejmě zavraždil cizinec

Středočeští kriminalisté od odpoledních hodin vyšetřují násilné úmrtí starší ženy v mobilheimu v Ratenicích na Kolínsku. Informoval o tom web novinky.cz. Policie zadržela podezřelého po automobilové nehodě v nedaleké Vrbové Lhotě. 

Zahraničí
Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj se setkali v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump přivítal Zelenského v Bílém domě. Vidí šanci na ukončení války na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj těsně po 19. hodině středoevropského času dorazil do Bílého domu, s nečekaně vřelým přivítáním na něj čekal americký prezident Donald Trump. Úvodní tisková konference byla poklidná, oba lídři zodpověděli otázky novinářů a asi po pětačtyřiceti minutách se odebrali na jednání bez pozornosti médií. 

Zahraničí
Petr Fiala

Fiala si přeje stanovení jasných bezpečnostních záruk pro Kyjev

Ukrajina musí dostat jasné bezpečnostní garance od USA a Evropy, konstatoval premiér Petr Fiala (ODS) po nedělní videokonferenci evropských lídrů, která předcházela dnešní schůzce v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítá ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik vybraných evropských státníků. 

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben a nová výzva pod hlavičkou StarDance. Čekal něco jiného

Jen staří známí se v podstatě sejdou na podzim na zastávkách StarDance Tour. Tančit budou páry z dosavadních řad televizní show, hodnotit je budou zkušení porotci a také moderátorská sestava bude osvědčená. Marek Eben se přesto domnívá, že to bude zase něco nového.