Milostivého léta budou moci využít i někteří dlužníci bank

Milostivého léta budou moci využít i někteří dlužníci Komerční banky, její stavební spořitelny Modrá pyramida a společnosti Essox. Za určitých podmínek se bude moci dluhu v dočasné oddlužovací akci zbavit i část klientů banky Moneta. ČTK o tom informovali mluvčí bank.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Milostivé léto je podle zákona tříměsíční oddlužovací akce pro lidi s exekuci na dluh u veřejných institucí. Pokud splatí původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, penále, úroky a další platby se jim odpustí. Dlužníci nesmějí být v insolvenci.

"Klienti Komerční banky a dceřiných společností Essox a Modrá pyramida stavební spořitelna, kteří se dostali do exekuce v důsledku nesplácení svých úvěrů, mohou do konce ledna 2022 požádat o možnost zaplatit bance pouze jistinu úvěru. Veškeré příslušenství a náklady spojené s nesplácením závazků klientům odpustíme," uvedl mluvčí banky Pavel Zúbek. Dlužnou částku neboli jistinu je pak nutné splatit nejpozději do konce února.

Milostivé léto se týká nesplácení hypoték, úvěrů ze stavebního spoření, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů, kreditních karet a kontokorentních úvěrů, kvůli kterému se vede exekuce. Dlužníci mohou využít e-mailové adresy Komerční banky splacení@kb.cz, Modré pyramidy [email protected] a Essox pak [email protected]

Do milostivého léta se chce zapojit i Moneta Money Bank. Klientům, kteří jsou se splátkami v prodlení víc než tři měsíce, odpustí za určitých podmínek penále a sankční poplatky. "Stane se tak za předpokladu, že nejdéle do sedmi let splatí původní jistinu včetně dlužného obchodního úroku," sdělila banka v tiskové zprávě.

Milostivé léto se netýká klientů v insolvenci a exekuci. Vztahuje se na nezajištěné spotřebitelské úvěry i na nezajištěné půjčky živnostníkům. Zájemci budou moci podávat žádosti on-line na webu banky od 24. listopadu do konce ledna. Domluví si pak nové splátky na sedm let. Po doplacení jistiny a úroku jim banka penále a další sankce odpustí, nové jim za sedmileté období nebude počítat.

Už dřív oznámily společnost Home Credit a banka Air Bank, že milostivého léta může za určitých podmínek využít i část jejich dlužníků.

Témata: banky | dluhy

Důvěra českého průmyslu v ekonomiku se výrazně snížila

24.05.2023 10:58 Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v květnu výrazně snížila v průmyslu (-8,2 bodu) a mírněji v…

Průmyslu se daří, horší je to se stavební produkcí

09.05.2023 11:51 Průmyslová produkce v březnu meziročně stoupla o 2,2 procenta, rostla i meziměsíčně o 1,7 procenta.…

Jak na vysoké ceny potravin? Francie našla způsob, který chtějí okopírovat…

07.05.2023 21:42 S rostoucí inflací se nepotýká pouze Česko, ale i další země Evropy. Zdražování se promítá i do cen…

Novým prezidentem Světové banky bude podnikatel indického původu Ajay Banga

03.05.2023 18:17 Novým prezidentem Světové banky (SB) bude americký podnikatel indického původu Ajay Banga. Dnes o…

Američané zavřeli další banku, už třetí v letošním roce

01.05.2023 12:32 Aktualizováno V USA končí další banka. Regulátoři kvůli problémům uzavřeli First Republic Bank, všechny její…

Související:

Nejnovější