Minimální měsíční mzda v Turecku se od začátku roku zvýší o 55 procent

Minimální měsíční mzda v Turecku se od začátku příštího roku zvýší o 55 procent na 8500 lir (zhruba 10.400 Kč). Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Opatření má lidem pomoci čelit rostoucím životním nákladům, ekonomové se však podle serveru CNBC obávají, že povede k dalšímu růstu turecké inflace. Ta se nyní nachází nad 80 procenty.

Turecko

Někteří analytici dávají zvýšení minimální mzdy do souvislosti s tureckými parlamentním volbami, které se budou konat v červnu příštího roku. "Motiv: vyhrát volby. Důsledek: vyšší inflace," komentoval zvýšení analytik Timothy Ash ze společnosti BlueBay Asset Management. Podle tureckých představitelů pobírá minimální mzdu více než 30 procent turecké pracovní síly, upozorňuje CNBC.

Inflace v Turecku se v říjnu vyšplhala na 85,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř čtvrt století. V listopadu nicméně zaznamenala první pokles za zhruba rok a půl a činila 84,4 procenta.

Turecko začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. Vládní činitelé ale za abnormálně vysokou inflací vidí především drahé komodity, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu, a další vnější faktory.

Erdogan stále prosazuje svůj nekonvenční názor, že nižší náklady na úvěry mají sílu snížit ceny. Centrální banku z toho důvodu tlačil ke snížení základní úrokové sazby pod deset procent. To se stalo v listopadu, kdy centrální banka snížila základní úrok na devět procent. Na dnešním zasedání banka podle očekávání ponechala úroky beze změny.

V České republice se minimální mzda od ledna zvýší o 1100 korun na 17.300 korun, což představuje nárůst o zhruba sedm procent. Inflace v ČR v listopadu stoupla na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.11.2023 11:02 Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové…

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.11.2023 10:13 V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení…

Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

04.11.2023 13:46 Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení…

ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

02.11.2023 17:38 Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová…

Související:

Nejnovější