Ministerstva porušila zákon o ochraně údajů při rozesílání roušek

Ministerstva vnitra a práce porušila zákon o ochraně údajů při loňském hromadném rozesílání roušek seniorům či zdravotně handicapovaným. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz na základě informací Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Respirátory

Ministerstva pod vedením Jana Hamáčka a Jany Maláčové (oba ČSSD) loni v září, krátce před říjnovými krajskými volbami, nechala Českou poštou rozeslat balíčky s pěti rouškami a respirátorem do milionů domácností. Maláčová řekla serveru, že rozesílání mělo na starosti vnitro. Hamáček podle iROZHLAS.cz na dotazy nereagoval. Kvůli manipulaci se zdravotnickými prostředky se k situaci vyjadřoval i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jeho mluvčí Klára Brunclíkova ČTK sdělila, že žádnou sankci neudělí.

Zákon porušila podle ÚOOÚ obě ministerstva a také Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), když k získání adres pro zaslání roušek použily údaje z evidence obyvatel. "U všech případů úřad dospěl k závěru, že byly porušeny povinnosti při zpracování osobních údajů, kdy zejména nebyl prokázán relevantní právní základ pro toto zpracování," sdělil serveru mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták. Vnitro a ČSSZ se podle něj dopustily i dalších dílčích pochybení.

Pokuta ale úřadům nehrozí, protože zákonodárci v minulosti pokutování orgánů veřejné správy zakázali zákonem. Podle ÚOOÚ také Česká pošta smazala svěřené osobní údaje, takže už se dále nezpracovávají.

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová tvrdí, že odpovědnost za rozesílání roušek měl výhradně Hamáčkův úřad. "Problematika distribuce roušek byla a je v gesci ministerstva vnitra," řekla serveru. Hamáček serveru na dotazy neodpověděl.

Už loni v září čelila Česká pošta, spadající pod vnitro, kvůli posílání roušek kritice ze strany SÚKL. Podle ústavu pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Hamáček následně hrozil SÚKL trestním oznámením pro obecné ohrožení, pokud by ústav bránil distribuci roušek. Oznámení ale nakonec ministr nepodal a prohlásil, že spor byl vyřešen. "Platí, že jsme lidem neposílali nic jedovatého. Pokud to nebylo znehodnoceno transportem, dá se to normálně používat," řekl loni Hamáček České televizi.

SÚKL podle Brunclíkové vydal České poště výzvu k přijetí nápravných opatření. "V této věci proběhla řádná kontrola, byl odeslán protokol obsahující jak kontrolní zjištění, tak nápravná opatření ve vazbě na bezpečnost uživatelů. Česká pošta nápravná opatření provedla a proti protokolu neuplatnila žádné námitky," sdělila ČTK. Žádnou sankci SÚKL nemohl poště udělit, protože není hospodářským subjektem, který lze přímo trestat podle zákona o zdravotnických prostředcích.

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za…

04.12.2021 11:58 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Související:

Nejnovější

reklama