Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.
Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.
V současnosti jsou tabulky s registrační značkou vozidla vydávány obecními úřady obcí s rozšířenou působností podle kódu 14 krajů. Každý kraj má přiděleno jedno písmeno, které bylo prvním písmenem abecedy v alfanumerické kombinaci na registrační značce.
Ministerstvo ovšem nyní otevřelo téma vzniku tzv. celorepublikové registrační značky. Při zápisu vozidla na úřadě by tak už neplatilo pravidlo, že majitel auta obdrží registrační značku odpovídající teritoriální příslušnosti. Důvodem pro vznik celorepublikových značek je především možnost rozvolnění a změny v případě značek při změně vlastnictví vozidla napříč kraji.
Stát by tak získal dalších 104 milionů možných kombinací pro registrační značky. Ty by obsahovaly tři čísla a čtyři písmena. "Můžeme použít jakékoli písmeno. Třeba první písmeno, které nyní není v rámci označení krajů používáno," popsal Jemelka.
Vyčerpání kombinace čísel a písmen ovšem v současnosti nehrozí ani u klasických značek. Úřady podle ministerstva mají možnost posunu písmen a číslic na další pozice na tabulce registrační značky. To zřejmě brzy využijí úřady v Praze, kde se blíží série 9AZ.
Dostatek kombinací má stát k dispozici i u elektrických aut, u nichž jsou vydávané speciální registrační značky. Ty jsou podle současného systému složeny z velkých písmen "EL" a z dalších číslic nebo velkých písmen abecedy. Stát má pro elektroauta 484.000 možných kombinací, přičemž Národní akční plán čisté mobility počítá do roku 2030 s přibližně 250.000 elektroauty. Legislativa umožňuje i další kombinace pro značky elektrických aut, takže v případě potřeby má stát k dispozici několik milionů kombinací i pro elektrovozidla.
Registrační značky na auta v současnosti státu dodává společnost Security Paper Mill. Roční náklady na dodávku značek při současné produkci činí okolo 55 milionu korun. Celkem je v tuzemsku registrovaných více než 6,26 milionu osobních aut.
V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.
Dara Rolins si opět musela uvědomit, jak rychle ten čas letí. Její jediná dcera Laura totiž v úterý oslavila již sedmnácté narozeniny. Začala tak poslední rok, kdy není plnoletá. Slovo jejích rodičů pak možná ztratí na váze.
Šest lidí nepřežilo čtvrteční nehodu ponorky v egyptském letovisku Hurghada, která patří k místům vyhledávaným i českými turisty. Životy dalších desítek lidí se povedlo zachránit. Podle dostupných informací jsou všechny oběti z Ruska.
Radek Kašpárek se pod tlakem událostí uplynulých dní, kdy se hodně řešila budoucnost jeho vztahu s manželkou Andreou, rozhodl udělat zásadní rozhodnutí. Týká se jeho pokračování na obrazovkách televize Nova. Co kuchař oznámil na sociální síti?
Česko aktuálně řeší kauzu gynekoložky ze středočeských Líbeznic, jejíž vulgární výpad vůči pacientce řeší policie i Česká lékařská komora. Na případ upozornila TV Nova, která posléze přinesla svědectví dalších stěžovatelek.
Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Slovo v této otázce bude mít i Tomáš Plekanec, který nedávno přijal roli sportovního ředitele v kladenském hokejovém klubu. Bývalý hokejista vysvětlil, proč se rozhodl přijmout novou výzvu.
Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Benzín v Česku je nejlevnější za 3,5 roku, nafta pak od loňského podzimu, vyplývá z dnešních dat CCS. Kdo se raduje z levných pohonných hmot v ČR, raduje se z toho, že Česko jako jedna z mála zemí EU skrze ropu velmi dlouho, takřka už tři roky, financuje Rusko a jeho válku na Ukrajině. Přitom se takto radují paradoxně často ti politici, co se jinak tváří jako proukrajinští.
Jaromír Soukup před měsícem oslavil 56. narozeniny. Na boxera už je to dost pokročilý věk, proto si lidé mysleli, že nedávné zápasy pod hlavičkou organizace Clash budou těmi posledními. V úterý ale přišlo velké oznámení.
Jakub Prachař a Sara Sandeva zatím neposunuli svůj vztah tím, že by vstoupili do manželství, anebo společně založili rodinu. V pracovní rovině se jim ale daří. Důkazem je nový televizní seriál.
Zasvěcenci tvrdí, že Meghan Markle prahne po slávě a luxusním životě miliardářů, do kterého doufala, že se sňatkem s princem Harrym dostane.
Generální tajemník NATO Mark Rutte na aktuální návštěvě Varšavy potvrdil závazek aliance a řekl, že její členové by Polsko v případě ruského útoku bránili plnou silou. Rutte tak poslal jasný vzkaz šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, jemuž vzkázal, že reakce spojenců by byla devastující.