Ministerstvo navrhlo zvýšit podpory na zdravotní diety pro lidi v nouzi

Ministerstvo práce a soc. věcí
Ministerstvo práce a soc. věcí, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 22. července 2022 17:15
Sdílej:

Podpora na zdravotní diety, kterou mohou pobírat pacienti v hmotné nouzi, by se mohla od října zvýšit. Částky by se mohly zvednout o 9,5 procenta. Nyní se pohybují od 1000 do 2800 korun měsíčně podle onemocnění. Nově by dosahovaly 1095 až 3066 korun za měsíc.

Počítá s tím navrhovaná vyhláška, kterou zveřejnila na svém webu vláda. Ministerstvo práce už dřív oznámilo, že navýšení částek má patřit mezi opatření ke zmírnění dopadů zdražování na lidi se zdravotním handicapem. Stát by na ně v posledním čtvrtletí vydal 3,9 milionu korun navíc.

"S ohledem na současný skokový nárůst inflace a v důsledku toho stále rostoucích cen potravin je za současného stavu nezbytné reagovat navýšením předmětných částek (na diety)," uvedlo ministerstvo práce v podkladech k vyhlášce. Poukazuje na to, že se podpora v posledních deseti letech neupravovala. Připomínky mohou instituce a organizace podávat do 11. srpna.

Zvýšení částek na výživu je pro lidi v hmotné nouzi, kteří mají kvůli zdraví dietu třeba při dialýze, celiakii, osteoporóze, cukrovce či v těhotenství. Měsíčně mohou podporu pobírat k příspěvku na živobytí. Tato pomoc se zavedla od ledna 2007. Částky se zatím upravovaly jen jednou, a to od roku 2012. Tehdy se navýšily o čtyři procenta. Ministerstvo poukazuje na to, že za posledních deset let se rostoucí ceny nijak nezohlednily. Lídři koaličních stran se na svém jednání rozhodli částky upravit o 9,5 procenta. "Jedná se tedy o politické rozhodnutí. Hlavním cílem navrhované úpravy je přiblížení reálné hodnoty částek dietního stravování," uvedlo ministerstvo.

Na nízkobílkovinnou dietu by se částka měla podle návrhu zvednout z 1380 na 1511 korun. U diety při dialýze by to mělo být místo tisícikoruny 1095 korun. Kvůli cholesterolu by podpora měla činit 1150 místo nynějších 1050 korun. U diety kvůli cukrovce by částka vzrostla z 1130 na 1238 korun, u fenylketonurie z 2220 na 2431 korun, u celiakie z 2800 na 3066 korun, u diety při osteoporóze z 1090 na 1194 korun, při intoleranci na laktózu z 1070 na 1172 korun a u diety v těhotenství z 1100 na 1205 korun.

Pro nárok na podporu se posuzuje nejen příjem a majetek žadatele, ale i členů domácnosti. Navýšení je jen pro lidi v hmotné nouzi. Kolik potřebných pomoc dostává, resort neupřesnil.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

David Beckham si nemá na co stěžovat. V důchodu vydělává více, než během kariéry

David Beckham opět potvrzuje, že jeho jméno je jednou z nejhodnotnějších značek na světě. Před blížícím se mistrovstvím světa, které se letos v létě uskuteční ve Spojených státech, podepsal padesátiletý bývalý kapitán anglické reprezentace lukrativní kontrakty v celkové hodnotě 25 milionů dolarů. Podle zdrojů z jeho okolí si Beckham nyní v důchodu vydělává dokonce více, než když byl na vrcholu své aktivní fotbalové kariéry.

Světové celebrity
Ed Sheeran

Ed Sheeran: Otevřená zpověď o rakovině

Britský zpěvák Ed Sheeran se v nedávném rozhovoru otevřeně rozpovídal o jednom z nejnáročnějších období svého života. Fanouškům poskytl aktuální informace o zdravotním stavu své manželky Cherry Seaborn, které byl diagnostikován zhoubný nádor v paži v době, kdy byla v šestém měsíci těhotenství s jejich druhým dítětem. Pětatřicetiletý hudebník přiznal, že den, kdy se o nemoci dozvěděl, patřil k jeho vůbec nejhorším.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan Markle vymyla princi Harrymu mozek, myslí si královna Camilla

Nová výbušná kniha autora Toma Bowera přináší další šokující detaily z pozadí sporů v britské královské rodině. Podle Bowerových zjištění se královna Camilla v soukromí svěřila své přítelkyni s názorem, že Meghan Markle „vymyla princovi Harrymu mozek“. K tomuto ostrému vyjádření mělo dojít v době, kdy napětí mezi manžely ze Sussexu a zbytkem královského klanu dosáhlo bodu varu krátce po jejich svatbě v roce 2018.

Světové celebrity
Princ Harry

Chcete Harryho za krále, zeptala se britská televize diváků. Odpovědi i reakce byly tvrdé

Britská ranní show Good Morning Britain (GMB) vyvolala vlnu pobouření poté, co mezi svými diváky spustila kontroverzní anketu. Otázka byla prostá: „Měl by se princ Harry stát králem?“. Tento krok televize ITV okamžitě narazil na ostrou kritiku veřejnosti, která považuje podobné dotazy za nesmyslné a neúctivé vůči zavedenému nástupnickému řádu.