Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči za ubytování, stravu a další služby. Reaguje tak na růst provozních nákladů poskytovatelů služeb vyvolaný současnou inflací, kvůli které se také valorizují důchody. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPSV Eva Davidová, na chystanou úpravu úhradové vyhlášky upozornil Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).
Sociální služby a úhrady v domovech seniorů tak podle ČRo od ledna nejspíš podraží.
Návrh novely vyhlášky je nyní podle mluvčí v meziresortním připomínkovém řízení, schválit ho ještě musí vláda. "Obsahem novely je zvýšení současné maximální denní částky úhrady v sociálních službách za ubytování, stravu, hodinu poskytnutí úkonu péče a za stanovené úkony v rámci pečovatelské služby," popsala Davidová.
Poskytovatelé sociální péče tak zřejmě dostanou možnost zvýšit denní platbu za stravu o 20 korun na 225 Kč, za oběd o desetikorunu na 105 Kč. Platbu za ubytování budou moci po schválení vyhlášky od ledna zvýšit o 20 korun na 270 Kč za den. V případě rodin s dětmi se maximální sazba za ubytování dítěte zvýší o deset korun, vyplývá z informací MPSV. Limity na ceny za pobyt a stravu třeba v domovech pro seniory se tak zřejmě zvednou o 1200 korun měsíčně na 14.850 Kč, uvedl ČRo.
Maximální úhrada za hodinu pečovatelské služby by se měla zvýšit o 20 korun, uvedla Davidová, podle ČRo si tak poskytovatelé budou moci účtovat až 155 Kč. Novela vyhlášky zvyšuje také horní hranici plateb za donášku oběda, praní a žehlení prádla nebo za nákupy.
Mluvčí poukázala na to, že maximální úhrady za sociální služby se před zvýšením k letošnímu 1. březnu neměnily od roku 2014. "Současný ekonomický vývoj, kterému Česká republika čelí, musí být reflektován i na straně úhrad, zejména když kvůli rostoucí inflaci proběhlo již několik valorizací důchodů a je připravována i valorizace příspěvku na péči," doplnila Davidová. Pro ČRo uvedla, že cílem je také zajistit větší ekonomickou stabilitu sociálních služeb, které budou moci od klientů vybírat úhrady odpovídající výši jejich příjmů.
Rostoucí náklady poskytovatelů sociální péče místo adekvátní spoluúčasti klientů dosud hradily dotace ze státního rozpočtu a jiné zdroje z veřejných rozpočtů, řekla Davidová ČRo. "Je to navýšení, které reflektuje současnou inflaci ve všech sociálních službách," podotkl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. ČRo uvedl, že jím oslovení poskytovatelé možnost zvýšení plateb za sociální služby vítají a zdražení plánují.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Už pět osob podezřelých v případu požáru haly v Pardubicích se podařilo zajistit policistům. U nejnověji zadrženého člověka se čeká na výsledek vazebního řízení, další čtyři lidé se momentálně nacházejí ve vazbě.
StarDance sice na televizní obrazovky dorazí až na podzim, ale už na konci března se diváci dozvídají první jména soutěžících. Po Martě Jandové následuje první muž. Pro mnoho lidí bude nejspíš velkou neznámou.
Čeští herci, kteří byli právě na jevišti, možná nevěřili svým očím, ale opravdu je sledovala jedna z největších hollywoodských hvězd. Byl to Leonardo DiCaprio, který momentálně v Česku natáčí nový film.