Vstup do Národního parku České Švýcarsko ministerstvo životního prostřední plošně nezakáže. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) to dnes na místě rozsáhlého požáru probrala se starosty. Na tiskové konferenci avizovala lokální uzávěry po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností.
Se zástupci obcí jednala i o pomoci s obnovou jejich majetku. Znovu se s nimi sejde 18. srpna. Uvedla, že jednou z příčin požáru může být dřevo neodklizené po kůrovcové kalamitě, nikoli ale hlavní. Na dnes domluvené schůzce uprostřed srpna chce se starosty probrat i budoucnost parku včetně plánu péče a monitorování požárů. Zdůraznila, že do rozhodování chce místní zapojit.
Hubáčková zopakovala, že její úřad přispívá na náklady spojené s hašením, deset milionů korun má připraveno na likvidaci odpadů a sto milionů korun na další výdaje. Seznam zničeného majetku zatím ale neexistuje. Uvedla, že ministerstvo je připraveno finančně přispět na obnovu obecního majetku, uvidí se, zda vyčleněná suma bude stačit.
Starostové se na částečném uzavření parku po dokončení hasebních prací shodli, řekl novinářům starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2018). Starostové nechtěli, aby se uzavřelo celé území parku kvůli dopadu takového rozhodnutí do cestovního ruchu. "Bohužel od podnikatelů a místních občanů máme informace, že lidé ruší pobyty, ptají se, zda mají přijíždět," uvedl Kolář. Starostové uvítali přípravu preventivních opatření proti vzniku požárů, po nich podle Koláře volali několik let. Je to mezi jinými sečení luk, vytvoření bezpečnostního terénního pásu či vytipovávání a kácení suchých stromů, které jsou v blízkosti objektů a mohly by na ně v případě požáru spadnout.
Oheň se od neděle rozšířil na plochu zhruba 1200 hektarů, je to největší požár, jaký kdy vznikl na území České republiky v novodobé historii. Požár se šířil kořenovým systém i korunovým rychle podle hasičů vlivem větru.
Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem 500 lidí, mezi kterými byla řada turistů. Požár likviduje dnes 450 hasičů, vrtulníky, letadla a pomáhá i další technika.
Aktuální situace kolem Jaromíra Soukupa se samozřejmě týká i Agáty Hanychové, která má s někdejším mediálním magnátem malou dceru Rozárku. Influencerka přiznala, že po útoku na podnikatele musela na policii. Připustila také obavy o milovanou holčičku.
Je sice stále ještě léto, ale Ester Ledecká už intenzivně řeší nadcházející zimní sezónu, pro kterou se rozhodla hned pro několik změn. Jedna se týká vybavení. Olympijská vítězka bude nově spolupracovat s jinou firmou.
Zatímco dnes se ještě očekávají další bouřky, víkendové počasí už přinese změnu. Mělo by být výrazně klidnější, srážek ubyde. Předpověď slibuje i příjemné letní teploty, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tomáš Řepka má doma co vysvětlovat, protože byl spatřen při líbačce se ženou, kterou rozhodně nebyla jeho manželka Kateřina Kristelová. Podle bývalého profesionálního fotbalisty se však žádné velké drama v jeho domácnosti nekoná.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
V Paříži natočila nejnovější klip a pak se vydala zase o dům dál. Charlotte Gottová se svým fanouškům přihlásila z dalšího malebného koutu starého kontinentu. Kam pěvecky nadaná dcera legendárního Karla Gotta vyrazila tentokrát?
Věkově už je Pavel Zedníček důchodcem několik let, ale k penzi přistupuje podobně jako většina jeho kolegů. To znamená, že důchod rozhodně není jediným zdrojem jeho příjmů v současnosti.
Legendární Helena Vondráčková měla tento týden vystoupit na festivalu v Novém Jičíně, ale nastaly opravdu velké problémy. Slavná zpěvačka se dostala do sporu s pořadateli, kteří avizují, že ho budou řešit s právníky.