Ministerstvo obrany loni poskytlo Ukrajině ze svého majetku mimo jiné 38 tanků, 55 bojových vozidel pěchoty (BVP), čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Na dnešní tiskové konferenci k ročnímu výročí od napadení Ukrajiny Ruskem to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Ministryně dále zmínila pět průzkumných chemických vozidel, 47 automobilů, 27.518 nábojů pro dělostřelectvo, 12 raketometů, 4900 raket pro raketomety, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17.400 min pro minomety, 291 protiletadlových prostředků, 30.025 pistolí, 11.233 dlouhých ručních střelných zbraní a 4,263.000 nábojů pro ruční střelné zbraně. Ministerstvo poskytlo i vojenský zdravotní materiál, materiál radiační, chemické a biologické ochrany, vojenskou výstroj či náhradní díly.
Ve skladech je podle ministryně ještě další vojenský materiál, který lze Ukrajině poskytnout. Vláda ve středu rozhodla o další dodávce, detaily Černochová nesdělila. Náčelník generálního štábu Karel Řehka uvedl, že Česko rozhodně plánuje další dodávky, u některých má i harmonogram.
Podle Řehky resort každou položku poslanou na Ukrajinu vybral po zralé úvaze, aby to neoslabovalo českou armádu. Nezažil v tomto ohledu politický tlak na poskytnutí čehokoli, co by bylo v rozporu s jeho doporučením.
Černochová také uvedla, že ministerstvo ve svých zařízeních ubytovalo 1038 ukrajinských uprchlíků, zejména žen, dětí a starších mužů.
Oba také připomněli výcvik ukrajinských vojáků ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku, kde se aktuálně cvičí druhá skupina. Podle Řehky se ke konci loňského roku podařilo vycvičit přes 600 ukrajinských příslušníků mechanizovaného praporu a zhruba 50 specialistů ve třech oblastech, a to zdravotníků specialistů chemického vojska a specialistů ženijního vojska.
Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání ve Varšavě oznámil, že česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činí od začátku ruské invaze deset miliard korun. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal zbraně a vybavení za dalších 30 miliard korun český obranný průmysl.
Předseda vlády podle Černochové zahrnul do svého výčtu i částku související se soukromým zbrojařským byznysem, stejně tak podporu v podobě ubytování či výcviku, jež daňové poplatníky také něco stojí.
Počasí v Česku se otepluje již v současnosti a relativně teplo má být i během příštího víkendu na přelomu února a března. Nejvyšší teploty dokonce překročí 15 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jaromír Soukup se v podnikání vyrovnává s nelehkou situací, kterou mu nejde závidět. Nedávno se objevily informace o milionových dluzích za nájem. Nyní to ale vypadá, že známý podnikatel projevil jistou vůli problémy řešit.
Češi se v sobotu odpoledne sešli na Staroměstském náměstí, aby krátce před čtvrtým výročím začátku války na Ukrajině vyjádřili podporu napadené zemi. Akci podpořil svou účastí i prezident Petr Pavel.
Pavel Trávníček prožívá nelehký začátek letošního roku, protože ho postihly poměrně vážné zdravotní problémy. Známý herec se již dočkal propuštění z nemocnice do domácího léčení. A už v březnu by měl opět pracovat.
Až poslední olympijský závod přinesl pro český biatlon vytouženou medaili. Postarala se o ni v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru ve svém životním závodě Tereza Voborníková, která získala bronzovou medaili. Navíc to mohla být i medaile nejcennější, ale v posledních metrech jí ubývalo sil, takže se nakonec spokojila se třetím místem. Česká olympijská výprava tak získala v pořadí pátou medaili na těchto olympijských hrách.
Karlos Vémola ani zdaleka nemá klid, protože policejní vyšetřování případu, v němž figuruje, pokračuje. Alespoň se ale má lépe než před několika týdny, kdy se nacházel ve vazbě. Co nyní prozradil o okolnostech svého propuštění na svobodu?
Počasí v Česku se o víkendu mění, ale bez výstrah meteorologů se ani tak neobejde. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že v neděli hrozí na části území ledovka. Meteorologové také očekávají oblevu a vzestup hladin některých vodních toků.
Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou.
Český hokej je na prahu konce jedné éry. Hvězdný útočník Jaromír Jágr, který před několika dny oslavil 54. narozeniny, připustil, že už nikdy nenastoupí do profesionálního hokejového zápasu. Jágr je stále na soupisce extraligového Kladna.
Jméno Ornelly Koktové je v českém šoubyznyse v posledních dnech tím rozhodně nejskloňovanějším. Influencerka oznámila rozvod s manželem a zjevně i ohrozila své kamarádství s Agátou Hanychovou. Bude pokračovat jejich společný podcast?
Zatčení Andrewa Mountbatten-Windsora, které se odehrálo jen necelé tři týdny po odtajnění obrovského archivu dokumentů o Jeffreyim Epsteinovi, otevírá podle britského tisku novou a velmi vážnou kapitolu policejního vyšetřování. Přestože byl bratr současného krále po výslechu propuštěn a jakoukoli vinu odmítá, nové materiály vrhají stín na jeho dřívější působení v roli britského obchodního vyslance. Detektivové se nyní soustředí na to, zda v této vysoké funkci nezneužíval své pravomoci.
Bývalý člen královské ochranné služby Paul Page prolomil mlčení a popsal své zkušenosti z doby, kdy pracoval pro Andrewa Mountbatten-Windsora v jeho sídle Royal Lodge. Page se ve svém svědectví pro stanici LBC neudržel a ostře zkritizoval chování někdejšího prince, který se v posledním měsíci ocitl pod palbou kritiky kvůli nově zveřejněným spisům ministerstva spravedlnosti v kauze Jeffreyho Epsteina.