Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých objektech a v nemovitostech svých příspěvkových organizací. Zároveň několik ukrajinských žen zaměstnala příspěvková organizace VOLAREZA (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení). Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu www.army.cz.

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Podle náměstka pro řízení sekce majetkové ministerstva obrany Filipa Říhy byli uprchlíci ubytováni prostřednictvím Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině, ubytovací kapacity nabídly příspěvkové organizace Armádní servisní a VOLAREZA a některé ubytovny, které spravuje Agentura hospodaření s nemovitým majetkem či Armádní sportovní centrum Dukla.

VOLAREZA podle jejího ředitele Milana Laubera pro ubytované zajišťuje i stravu. A to od počátku, kdy první uprchlíky ministerstvo ubytovalo v armádní ubytovně v Moravské Třebové. "Celkem se jednalo o více než tři stovky osob. Kromě snídaně, oběda a večeře jsme malým dětem chystali svačiny a zajišťovali pitný režim. Těm nejmenším jsme dokonce připravovali kojeneckou stravu," uvedl. S postupným začleňováním ukrajinských uprchlíků do života v České republice se podle něj počty uprchlíků, kterým se poskytuje kompletní servis, snižují. "Děti začaly chodit do školek a škol a maminky začaly pracovat," poznamenal.

VOLAREZA sedmi Ukrajinkám zajistila ve svých zařízeních práci. Čtyři jsou zaměstnané jako pokojské v zotavovně Bedřichov ve Špindlerově Mlýně. "Dvě z nich mají celkem pět dětí. Nabídli jsme jim proto možnost se u nás i s dětmi ubytovat formou zaměstnaneckého ubytování," uvedl Lauber. Další tři pracují jako číšnice v zotavovně na Ovčárně pod Pradědem v Jeseníkách. Podle Laubera všechny nabídku práce uvítaly. "Chtějí pracovat, chtějí být užitečné," poznamenal.

Jednou z nich je i devětadvacetiletá Tetjana, která se svými třemi dětmi uprchla z Užhorodu hned na začátku války. V Čechách jim zprvu pomáhal manželův přítel a spolupracovník, který kontaktoval ředitelku zotavovny Bedřichov. Ta Tetjaně nabídla práci a ubytování, se spolupracovníky pomohli i s hledáním školy, školky nebo lékařů.

Manžel, bratr, otec i tchán Tetjany bojují na východě Ukrajiny v oblasti města Lysyčansk. "Jsem velice vděčná všem, kteří mi jakkoliv pomohli a pomáhají. Práce se mi líbí a jsem ráda, že mě místní zaměstnanci přijali a vychází mi ve všem vstříc," uvedla. Na budoucnost v tuto chvíli podle webu ministerstva nemyslí. Obává se o život manžela a dalších členů rodiny, kteří bojují ve válce, a doufá, že se s nimi brzy shledá.

NATO zřejmě ratifikuje vstup Švédska a Finska na začátku podzimu

03.07.2022 13:28 Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že Parlament ratifikuje vstup Švédska a Finska do…

Česko pomůže při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala

03.07.2022 12:46 Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Zeman zvažoval, že kvůli výhradám nejmenuje Balaše. Podpořil dodávky…

03.07.2022 12:18 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Zeman: Úvahy o možném zestátnění ČEZ nejsou pravicové, úsporný tarif na…

03.07.2022 12:17 Aktualizováno Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v…

Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i…

03.07.2022 10:32 Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu…

Česko už udělilo víza 386.734 uprchlíkům z Ukrajiny

03.07.2022 09:45 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:46 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Příspěvek na mobilitu by se podle Jurečky mohl navýšit od září

03.07.2022 08:00 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

Češi se letos na Šumavu nehrnou, zřejmě kvůli zdražování

02.07.2022 15:45 Dosavadní letošní turistická sezona v Národním parku Šumava je slabší než loni. V západní části…

Související:

Nejnovější