Ministerstvo obrany ve středu uzavřelo s Českou zbrojovkou dodatek smlouvy za miliardu

Ministerstvo obrany ve středu uzavřelo dodatek rámcové smlouvy na nákup ručních zbraní od České zbrojovky za 1,18 miliardy korun. Jde o reakci na vývoj na Ukrajině a zhoršující se bezpečnostní situaci.

Ministerstvo obrany

V rámci dodatku obrana pořídí v řádu tisíců především další útočné pušky CZ BREN 2 a pistole CZ P-10 C. Ministerstvo to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz. Nákup souvisí s aktuálním navýšením rozpočtu ministerstva o miliardu korun, o kterém rozhodla vláda a dnes jednali i poslanci.

Rámcovou smlouvu v hodnotě až 2,35 miliardy korun ministerstvo obrany uzavřelo s Českou zbrojovkou v roce 2020. Počítá s nákupem až 39.000 ručních zbraní, část z nich již byla dodána, další mělo ministerstvo pořídit v příštích letech.

Za ministerstvo dodatek smlouvy ve středu podepsal náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka, za Českou zbrojovku předseda představenstva společnosti Jan Zajíc. "Tento krok přichází jako okamžitá reakce na pokračující ruskou agresi na Ukrajině a celkově se zhoršující bezpečnostní situaci s velmi nejistým vývojem," uvedlo ministerstvo.

Původní rámcová dohoda byla dodatkem navýšena o 1,18 miliardy korun bez DPH. Armáda díky němu bude moct pořídit další útočné pušky a pistole podle svých potřeb "v co nejkratším možném čase a to v řádu tisíců kusů". Jejich nákupem podle ministerstva dojde k úplnému přechodu na vyzbrojení zbraněmi v ráži používané v NATO. "Rovněž budou vytvořeny podmínky pro postupné přezbrojení příslušníků aktivních záloh ručními zbraněmi," dodal úřad.

Obrana začala urychlovat dodávky u uzavřených smluv

Ministerstvo obrany začalo v reakci na vývoj na Ukrajině urychlovat dodávky u uzavřených rámcových smluv. Snaží se také urychlit některé projekty například na nákup zásob, munice nebo náhradních dílů. Zrychleny také budou projekty například na pořízení taktického bezpilotního prostředku. Na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě to dnes řekl náměstek ministryně obrany František Šulc.

"Začali jsme urychlovat dodávky u uzavřených rámcových smluv, snažíme se uzavírat dodatky ke smlouvám tak, abychom urychlili modernizaci," řekl. "Snažíme se urychlit některé projekty, je jich docela dost, ať už je to doplňování zásob, munice, náhradních dílů," dodal. Úřad podle něj chce zrychlit i projekty typu taktického bezpilotního prostředku nebo modernizaci 4. brigády rychlého nasazení.

Šulc upozornil, že snahy o urychlené nákupy jsou po celém světě, kapacity jsou ale omezené.

Současný svět po útoku na Ukrajinu se podle něj blíží 19. století a takzvanému koncertu velmocí a je proto potřeba se tomu přizpůsobit. "Říkám tomu konec slabosti. Každá dobrá vůle, každá nabídka bude spíše vykládána jako slabost, na to si musíme zvyknout," poznamenal. Česko podle něj musí zapomenout na desítky let starou ideu, že může být mostem mezi Východem a Západem. "Je to iluze, nikdo to po nás nechce, nikdo to chtít nebude," uvedl náměstek.

Po událostech na Ukrajině podle něj EU i NATO ukázaly, že dokážou být velmi silné, podmínkou je ale jednota. Upozornil, že Rusko ani Čína nebudou na Západ brát ohledy a nesmí tak tedy postupovat ani západní státy. Musí proto podle něj používat ekonomické i vojenské nástroje, které mají k dispozici, a to kdekoli. "Musíme být pragmatičtí a nesmíme si nalhávat, že se to vyřeší nějakým způsobem samo," uvedl. Vyslovil se pro zbrojení.

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Související:

Nejnovější