Ministerstvo obrany zvažuje vybudování stanových městeček pro tisíce uprchlíků

Ministerstvo obrany zvažuje vybudování stanových městeček pro uprchlíky. Kapacitu by měly mít kolem 400 lidí a na starosti by je měla armáda. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Ministerstvo obrany

Podle ní by stavba trvala kolem dvou dnů. Podobné stanové městečko armáda stavěla už na Slovensku. Česko už požádalo EU také o 25 modulárních základen pro ubytování celkem 50.000 uprchlíků, dodávka modulů potrvá asi dva týdny.

O vybudování stanových městeček chce Černochová jednat s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Řešit je chce také s hejtmany pro případné vytipování vhodných lokalit pro taková městečka.

Na výstavbě stanového městečka se podle Černochové česká armáda podílela už na Slovensku. Převoz materiálu a vybudování stanů podle ní trvalo kolem 48 hodin. Podobnou dobu výstavby odhadovala i pro česká stanová městečka. Humanitární kroky při nouzovém ubytování utečenců podpořil i bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Upozornil ovšem, že výstavba by mohla trvat až deset dní.

Podle ní by projekt mohl vzniknout bez ohledu na dodávku modulárních základen od EU. O ně Česko požádalo v sobotu. Podle Černochové by jejich dodávka z jednotlivých zemí EU mohla trvat kolem dvou týdnů, i proto chce ministryně projednat možnost rychlejších stanových městeček.

Rakušan v sobotu oznámil, že ubytovací kapacity státu jsou vyčerpány a země se dostává do stavu, kdy uprchlíkům z Ukrajiny napadené Ruskem zvládne zajistit pouze nouzové přístřeší. Modulární ubytování by stát použil, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách, dodal Rakušan. Na hranu se podle něj ČR dostane za dva až tři týdny.

Kraje mají vytipované lokality pro případné stanové tábory pro uprchlíky

Kraje mají vytipované lokality, kde by mohly vzniknout stanové tábory pro uprchlíky, až dojdou jiné ubytovací kapacity. V každém kraji hejtmani navrhnou tři nebo čtyři místa. Musí mít připojení na kanalizaci, elektřinu, mohlo by jít třeba o bývalé vojenské prostory. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl šéf Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

O lokalitách chtějí kraje mluvit na dnešním večerním jednáním s vládou. Podle Kuby je nutné, aby místa, kde by případně stanové tábory vznikly, měla vazbu na infrastrukturu, aby děti mohly docházet do škol a uprchlíci se mohli zapojit do běžného života.

S vládou chtějí hejtmani řešit také dlouhodobou strategii a to, jak je možné do ubytování uprchlíků více zapojit soukromý sektor. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už dříve uvedl, že bude chtít jednat o vyšších úhradách od státu. Vláda stanovila úhradu 180 korun za noc za dospělého. Také podle Kuby by částka měla být taková, aby motivovala soukromý sektor k tomu, aby se zapojil. Kolik by úhrada měla činit, neupřesnil.

Zeman podepsal nové zákony. Skončí jednorázová brčka a příbory z plastu

16.08.2022 19:04 Aktualizováno Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v…

Ceny plynu v Evropě mohou v zimě vzrůst o dalších 60 procent, varuje…

16.08.2022 18:55 Aktualizováno Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím, řekl Rakušan

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Horkým počasím jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

16.08.2022 14:46 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:26 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 14:07 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda probere, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO požaduje mimořádnou schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Odborový předák Středula vyzval vládu, aby řešila energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Související:

Nejnovější