Ministerstvo odhaduje letos růst HDP 2,4 procenta, pak přijde pokles

Ministerstvo financí (MF) v nové makroekonomické prognóze zlepšilo letošní odhad růstu hrubého domácího produktu na 2,4 procenta. V srpnu odhadovalo růst 2,2 procenta. V příštím roce čeká hospodářský pokles o 0,2 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes novinářům řekl, že ekonomika začala klesat ve třetím čtvrtletí, mezikvartální pokles předpokládá i v posledním čtvrtletí letošního a v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ministerstvo financí

MF pro letošní rok zlepšilo odhad inflace, která by měla činit 15 procent, v srpnu přitom úřad předpokládal 16,2 procenta. Naopak pro příští rok se odhad inflace zvýšil na 9,5 procenta z dříve očekávaných 8,8 procenta.

Podle Stanjury bude hospodářská recese zřejmě mírná. "Pokud nepřijde velký externí šok, nehrozí nám žádný prudký propad," řekl. Za hlavní rizika pro hospodářství považuje další vývoj cen energií v důsledku ruské agrese na Ukrajině a přetrvávající problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které spustila už pandemie covidu-19. Ministr upozornil, že ve střednědobém horizontu lze očekávat snahu o návrat části výroby z Asie do Evropy, což může vést k určitému zdražení produkce.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) míní, že vláda zaspala a reaguje pozdě. Vláda by podle ní měla podpořit ekonomiku. Připomněla opatření předchozí vlády, v níž řídila resort financí, přijaté v době covidové pandemie, která přispěla k růstu. "A ne tady způsobovat neustálý chaos, vydávat neustálá rozporuplná vyjádření a hlavně vyvolávání strachu v lidech,“ vyčetla nynější vládě.

I přes nástup recese MF neočekává významnější dopad na nezaměstnanost. Podle aktuální prognózy by její míra letos měla dosáhnout průměrné hodnoty 2,5 procenta a v roce 2023 se zvýšit na 3,1 procenta. Stanjura v této souvislosti upozornil, že Česko zůstává na předním místě v Evropské unii co do nízké míry nezaměstnanosti a tuto pozici neohrozilo ani zapojení desítek tisíc uprchlíků z Ukrajiny na trh práce.

Předpokládaný nárůst nezaměstnanosti na 3,1 procenta je podle Schillerové stále ještě dobré číslo a Česko bude patřit mezi země s nejnižší nezaměstnaností v EU. "Nicméně, když sleduji vedle toho prohlášení celé řady firem, svazů, které je zastřešují, komor, že hodlají v příštím roce propouštět, tak to nemusí být číslo konečné,“ řekla dnes bývalá ministryně financí ČTK a České televizi.

Za nejzávažnější problém označil Stanjura inflaci, která táhne dolů spotřebu domácností, a tím i HDP. "Hlavním ekonomickým problémem současnosti je vysoká inflace tažená bezprecedentně vysokými cenami energií. A jakkoli to není populární nahlas říkat, cestou ven rozhodně není umělé pumpování peněz do ekonomiky, které naopak během covidové pandemie současnou inflaci významně podpořilo," řekl.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 1,7 procenta

02.12.2022 13:20 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta.…

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly

02.12.2022 11:30 Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu…

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči Googlu a dalším platformám

01.12.2022 19:16 Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při…

Indie se může do konce dekády stát třetí největší ekonomikou světa

01.12.2022 13:40 Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a…

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily

01.12.2022 08:42 Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího…

ČNB nezměnila limity pro poskytování hypoték ani sazbu na ochranu…

30.11.2022 16:29 Česká národní banka (ČNB) dnes ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené…

ČEZ zvýší zaměstnancům mzdy o 10 procent. Každému dá prémii 60 tisíc

30.11.2022 15:50 Energetická společnost ČEZ v příštím roce navýší svým zaměstnancům mzdy o deset procent.…

Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na 10 procent

30.11.2022 11:38 Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na deset procent z říjnové hodnoty 10,6 procenta. Ve…

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v historii

29.11.2022 12:44 Aktualizováno Česko nyní prochází nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné…

Míra inflace v eurozóně podle Lagardeové zatím nedosáhla vrcholu

28.11.2022 22:01 Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v…

Související:

Nejnovější