Ministerstvo počítá s úsporou 14 miliard Kč ze snížení zdravotních plateb státu

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí, foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 16. srpna 2022 12:17
Sdílej:

Ministerstvo financí nadále počítá s rozpočtovou úsporou 14 miliard korun, kterou má zajistit snížení státních plateb do veřejného zdravotního pojištění od srpna do konce roku. Vyplývá to z vyjádření ministerstva na dotaz ČTK.

Příslušnou novelu znovu posoudí Sněmovna po vetu prezidenta Miloše Zemana koncem příštího týdne, v pátek 26. srpna. Jak bude stát postupovat u platby za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané za nynější měsíc, zatím není jasné.

"Přesný postup ohledně srpnové platby za takzvané státní pojištěnce v současné době ministerstvo financí ladí ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které je gestorem zákona o pojistném na veřejném zdravotním pojištění," uvedlo ministerstvo financí, které je předkladatelem novely. V současnosti proto podle něj není možné upřesnit další podrobnosti. "Záměrem ministerstva financí je v každém případě realizovat plánovanou úsporu v letošním státním rozpočtu v původně plánované výši 14 miliard Kč," zdůraznilo.

Stát od ledna platí za každého svého pojištěnce 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Podle předlohy by platby měly klesnout na pět měsíců na 1487 korun tak, aby průměr za celý rok odpovídal loňské částce. Novela má být účinná v první den po jejím zveřejnění ve sbírce. Původní vládní návrh předpokládal odvody 1567 korun měsíčně už od července. Sněmovna částku při prvním schvalování z podnětu koalice snížila, protože novela nemohla být i kvůli opozičním obstrukcím přijata včas. Nyní už nejsou její úpravy možné.

Na přehlasování prezidentova veta je zapotřebí nejméně 101 poslanců, vládní většina v plném složení má ve Sněmovně 108 hlasů. Zástupci koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že Sněmovna Zemanův postoj přehlasuje. Naopak opoziční lídři s prezidentovým postupem souhlasí, když snížení státních plateb podle nich ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Vládní představitelé takové dopady odmítli. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně zdůrazňoval, že systém veřejného zdravotního pojištění byl v pololetí ve zhruba šestimiliardovém přebytku.

Od roku 2024 novela zavádí automatickou valorizaci zdravotních plateb státu, jako je tomu u důchodů. Porostou tedy o inflaci a o polovinu růstu reálné mzdy. Systém je nastaven tak, že meziroční pokles plateb nebude možný. Valorizace bude podle předlohy vycházet z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou má stát odvádět příští rok. Nynější předpoklady uvádějí, že v roce 2024 by stát dával 1982 korun za pojištěnce a měsíc a o rok později 2022 korun.

Stalo se
České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp varoval čtenáře nové knihy. Prý to není veselé čtení

Karla Šípa všichni známe zejména jako televizního baviče a moderátora. Pokud ho máte rádi, možná vás jen několik týdnů před Vánocemi potěší informace, že napsal další knížku. Tentokrát je jiná, jak zdůrazňuje on sám. 

Světové celebrity
Macaulay Culkin

Macaulay Culkin překvapil: Moje děti netuší, že jsem hrál Kevina v Sám doma

Macaulay Culkin se podělil o překvapivou reakci svých dětí na vánoční film Sám doma. Dětská hvězda, která se proslavila právě touto rolí, prozradila, že jeho synové nemají vůbec tušení, že chlapce Kevina v ikonické sérii hraje jejich vlastní otec, přestože se na sváteční klasiku dívají. První film Sám doma měl premiéru v roce 1990, tedy před pětatřiceti lety, kdy bylo Macaulaymu pouhých deset let.

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Sharon Osbourne: Poprvé od Ozzyho smrti se ukázala na veřejnosti

Sharon Osbourne se čtyři měsíce po úmrtí svého manžela, rockové ikony Ozzyho Osbournea, vrátila do centra pozornosti a uskutečnila své první veřejné vystoupení. Sedmdesátiletá manažerka a televizní hvězda se v Londýně zúčastnila okázalé akce, kterou pořádala Rebecca Vallance, a doprovázela ji její dcera Kelly Osbourne.

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Vévodkyně Kate je zpět. Oslnila návratem na červený koberec

Princezna z Walesu prožila hektický týden, který zakončila vášnivým a upřímným projevem za všechny rodiče a oslnivým návratem na červený koberec při jedné z největších královských událostí roku. Ještě před slavnostním večerem s princem Williamem na Royal Variety Performance vyzvala vlivné obchodní lídry v zemi k podpoře zaměstnanců. Konkrétně nabádala k tomu, aby umožnili pracovníkům, zejména těm s malými dětmi, mít zdravý rodinný život.