Ministerstvo práce varuje před falešnými weby k příspěvku na bydlení

Ministerstvo práce a soc. věcí
Ministerstvo práce a soc. věcí, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 7. října 2022 17:00
Sdílej:

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky úřadu a které nabízejí falešné formuláře k příspěvku na bydlení. Pokud se lidé přihlásí bankovní identitou, mohou přijít o peníze na svých účtech. Věc už vyšetřuje policie, desítky falešných webů se také podařilo zablokovat, uvedlo v tiskové zprávě MPSV.

V poslední době vznikl například web, který se tváří jako oficiální stránka MPSV. Odkaz na něj lidé často dostávají prostřednictvím SMS zpráv nebo e-mailem. Tento falešný web vybízí lidi, aby si vyplnili žádost o příspěvek na bydlení a přihlásili se bankovní identitou. Jedná se ale o podvod a lidé mohou přijít o peníze na účtech. MPSV připomíná, že jediné stránky ministerstva mají doménu mpsv.cz, oficiální formulář k příspěvku na bydlení je k dispozici na www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni.

"Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu. Vždy je proto třeba důkladně zkontrolovat, na jakých webech se lidé pohybují," zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

MPSV při odhalování podvodných webů spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, sdružením CZ.NIC i policií.

Ministerstvo přímo oslovuje ty, kteří mají nárok na některou z forem podpory státu. Oficiální SMS zprávu mohou dostat lidé, kteří mají nárok na přídavky na děti.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Tropické počasí přidá na síle. Platí nové varování meteorologů

Horké počasí v Česku si žádá rovnou dvě souběžně platná varování. Meteorologové v pondělní výstraze upozorňují na nebezpečí požárů i vysoké teploty. V úterý může být ojediněle až 33 °C, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Další spor Hanychové a Koktové. Komu patří cena pro jejich podcast?

Napětí mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou v poslední době utichlo, ale rozhodně zcela neopadlo. Důkazem je nejnovější spor, který se týká ocenění jejich někdejší spolupráce. Kam se poděla cena za úspěšný podcast? 

České celebrity
Leon Tsoukernik

Soud vynesl tresty za kolaps podnikatele Tsoukernika. Dva lidé zaplatí vysoké pokuty

Až k soudu dospěl případ loňského kolapsu známého podnikatele Leona Tsoukernika. Soudce potrestal dva lidi, ale ani jeden z nich nebude muset za mříže. Mají se ale platit poměrně vysoké pokuty v řádu statisíců korun. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry to s návratem do Británie nebude mít tak jednoduché

Britský princ Harry se letos se svým otcem, králem Karlem III., ještě osobně nesetkal, podle nejnovějších zpráv by však k jejich opětovnému shledání mohlo dojít již brzy. Vévoda ze Sussexu by totiž mohl společně se svou manželkou Meghan Markle v průběhu letošního léta navštívit Velkou Británii. Důvodem jejich plánované cesty je oficiální akce zahajující roční odpočet do startu her Invictus Games, které bude v roce 2027 hostit Birmingham.