Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.
Bek vysvětlil, že hlavním cílem návrhu není výrazné snížení nákladů, ale spíše zefektivnění řízení škol. Připustil, že pokud by se měly dosáhnout významné finanční úspory, musely by být školy podstatně větší, ideálně s kapacitou kolem 8000 žáků, což však v současnosti není reálné.
Ministerstvo se snaží stanovit minimální počet žáků ve školách – konkrétně by každá škola měla mít minimálně 200 žáků během alespoň jednoho ze tří posledních let.
Sdružení místních samospráv a Svaz měst a obcí už dříve návrh kritizovaly. Bek však zdůraznil, že ministerstvo neplánuje násilné slučování škol s různými zřizovateli, a že by tento proces měl probíhat dobrovolně prostřednictvím spolupráce obcí.
Dobšík upozornil, že ředitelé škol v návrhu vidí spíše rizika a obávají se, že by slučování nemuselo skutečně snížit administrativní zátěž. Přesto připustil, že návrh by mohl přinést určitou finanční úsporu.
Novela by se měla týkat mateřských, základních a středních škol, případně jejich kombinací, ale výjimku by měly školy v obcích, které provozují jen jednu školu, a také speciální školy nebo školy s výukou v jazyce národnostních menšin.
Cílem je snížit počet malých škol a zjednodušit administrativu pro ředitele.
V části Česka by se lidé měli připravit na sněhovou nadílku. Meteorologové totiž předpovídají v následujících hodinách srážky, které budou na většině území republiky dešťové. Místy ale může napadnout až osm centimetrů nového sněhu.
Americký prezident Donald Trump opět hrozí cly. Tentokrát Kanadě, která podle jeho slov chce umožnit Číně import zboží a výrobků na americký trh. Vztahy mezi oběma severoamerickými státy se v posledních dnech opět vyhrotily.
Česko má sice značnou část posledního ryze lednového víkendu ještě před sebou, ale lidé už se mohou zajímat i o to, jak bude za týden. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo panovat relativně teplé zimní počasí.
Marek Eben oslavil před měsícem 68. narozeniny, takže už má spoustu životních zkušeností a vzpomínek. Vytáhl je z paměti ve chvíli, kdy se lidem snažil vysvětlit, proč se dnes mají mnohem lépe než před desítkami let.
Policie objasnila případ nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi před návštěvou Olomouckého kraje, kterou absolvoval během uplynulého pracovního týdne. Zadržela muže, jemuž teď hrozí roční trest odnětí svobody.
Leoš Mareš je okolnostmi donucen začít novou éru v rádiu, protože přišel o dlouholetého parťáka. S Patrikem Hezuckým ale netvořil moderátorskou dvojici od začátku. Jak jeden z našich nejslavnějších moderátorů vzpomíná na své začátky?
Žádné překvapení se nekoná. Předsedou vládního hnutí ANO bude i nadále premiér Andrej Babiš, zvolilo jej 196 z 209 hlasujících delegátů. Babiš se nyní hodlá soustředit na vládní angažmá, lidem chce podle svých slov zlepšovat životy.
Rozhodnutí soudu ve sporu bývalých manželů Ondřeje Brzobohatého a Taťány Kuchařové není tak jednostranné, jak se zprvu mohlo zdát. Modelka má sice hudebníkovi zaplatit, ale omlouvat se bude i on. Pokud se tedy proti verdiktu neodvolá.
Prezident Petr Pavel naznačil, že bude znovu kandidovat do funkce prezidenta. Navázal by tak na své předchůdce Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, protože všichni působili na Pražském hradě po dobu dvou funkčních období. Příští prezidentské volby se uskuteční přesně za dva roky v lednu 2028.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Fanoušci už několik dní vědí, že v očekávání je herečka a zpěvačka Bára Poláková. Jak reagovala na vzkazy od příznivců?
Česko zasáhla jen krátce před začátkem letošních olympijských her smutná zpráva. Odešel totiž jeden z našich olympijských vítězů. Ve věku 68 let zemřel vzpěrač Ota Zaremba, držitel zlaté medaile z Moskvy 1980.
Meteorologové v sobotu ráno opět upozornili na nebezpečí ledovky v části Česka. Trvá také smogová situace. Vyplývá to z informací na sociálních sítích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).