Ministerstvo školství se v souvislosti se situací na Ukrajině zabývá mimo jiné přípravou škol na děti uprchlíků a otázkou zajištění nezletilých bez doprovodu. Kvůli situaci na Ukrajině už aktivovalo svůj krizový štáb. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
Školní docházka je podle ní povinná pro děti, které jsou v Česku trvale, přechodně déle než 90 dnů nebo žádají o mezinárodní ochranu. Cizinci s oprávněným pobytem v ČR mají také právo na vzdělávání na středních školách. Co se týče vysokoškolských studentů z Ukrajiny, ministerstvo na jejich podporu připravuje dotační program.
Rusko minulý týden ve čtvrtek zaútočilo na Ukrajinu. V důsledku toho ji podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustilo už přes 500.000 lidí. Česká vláda počítá zatím se zajištěním pomoci pro 5000 lidí.
Ministerstvo školství má podle Lednové tak jako jiné ústřední správní úřady krizový štáb, který má mimořádnou situaci řešit. "Krizový štáb ministerstva byl už aktivován, jeho členy jsou náměstci ministra, popřípadě další přizvané osoby z jednotlivých sekcí. V současné době se řeší například zajištění nezletilých dětí bez doprovodu, zajišťování kapacit ve školách a školských zařízeních, příprava dětí na povinnou školní docházku, repatriace českých učitelů a dětí a tak dále," řekla.
"Pokud by měla do ČR migrovat větší skupina žáků ve věku povinné školní docházky, byli by zařazeni do škol podle místa pobytu," uvedla. Školy by pak pomoc s integrací těchto děti mohly hledat například na webu Národního pedagogického institutu (NPI), kde jsou mimo jiné informace o tlumočnících či takzvaných adaptačních koordinátorech nebo seznam psychologů, kteří se v krajích věnují péči o děti cizinců. "NPI nabízí také systémové vzdělávání učitelů pro práci s žáky cizinci," podotkla mluvčí. Připomněla, že od loňského září funguje ve školách nový systém jazykové přípravy žáků cizinců. Rozsah kurzu češtiny pro cizince je 100 až 200 hodin podle úrovně znalostí po dobu maximálně deseti měsíců.
Právo na vzdělávání na středních školách mají v Česku Ukrajinci s povolením pobytu nebo ti, kteří si o něj požádají, řekla Lednová. "Do prvních ročníků středních škol mohou být žáci přijímání pouze na základě absolvování přijímacího řízení, nicméně školský zákon umožňuje žáky přijmout i do vyššího ročníku. O přijetí rozhoduje ředitel střední školy, podmínkou je volná kapacita daného oboru vzdělání," vysvětlila. V případě potřeby podle ní může zřizovatel školy povolit výjimku ze stanoveného nejvyššího počtu žáků, a to do počtu navýšení o čtyři žáky.
Co se týče vysokoškoláků, ministerstvo podle Lednové podporuje ukrajinské studenty dlouhodobě stipendii vlády ČR. Aktuálně je vládních stipendistů z Ukrajiny 40. "Kromě toho je MŠMT s vysokými školami v kontaktu, připravuje dotační program na podporu studentů z Ukrajiny a pomáhá vysokým školám s koordinací některých aktivit," doplnila. Jednolivé vysoké školy pak podle ní nabízí pomoc i sami, podrobnosti zveřejňují na svých webech.
Americký zvláštní vyslanec Steve Witkoff se v pátek v Petrohradu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednání zabralo několik hodin, konkrétní výsledky známé nejsou. Šéf Bílého domu Donald Trump souběžně vyzval Rusko, aby pohnulo s příměřím na Ukrajině.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?