Ministerstvo školství vypsalo dotace na podporu Ukrajinců ve výši 1,4 mld. Kč

Organizátoři kurzů češtiny a adaptačních skupin pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny mohou začít žádat ministerstvo školství o dotace na podporu svých aktivit. V programu pro ně bude 1,4 miliardy korun. Žadatelé se o peníze mohou hlásit do 31. května. Využít je mohou na kurzy a skupiny, které se pro ukrajinské děti budou konat do konce srpna. Ministerstvo o tom dnes informovalo ve zprávě na svém webu.

Ministerstvo školství, ilustrační foto.

V dotačním programu na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let je podle úřadu k dispozici 150 milionů korun. Na adaptační skupiny, které budou zaměřené na děti od tří do 15 let, může jít 1,25 miliardy korun. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je možné, že se v případě potřeby peníze ještě navýší. "Výchozí alokace je 1,4 miliardy Kč, ale můžeme ji navýšit podle skutečných potřeb," uvedl. Žadatelé se budou hlásit o dotace administrativně jednoduchou formou šablon, dodal.

Peníze na kurzy češtiny mohou získat veřejné vysoké školy a školská zařízení zapsaná v rejstříku, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace.

Jazykové kurzy mají být podle ministerstva intenzivní, konat se mohou v jakoukoli denní dobu. Jejich cílem má být odstranění jazykové bariéry Ukrajinců do té míry, aby se v Česku mohli začlenit do kolektivu vrstevníků a být úspěšní ve škole. Adaptační skupiny mají podpořit psychické zdraví ukrajinských dětí a pomoct jim zvyknout si na české prostředí.

Vláda ke konci března schválila na začlenění ukrajinských žáků do škol do letošního srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Gazdík tehdy řekl, že peníze budou potřeba na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy a kurzy češtiny pro školáky i ukrajinské učitele.

Minulý týden bylo podle ministra v ČR registrováno 125.000 ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let. Uprchlíci mají povinnost se do 90 dnů přihlásit k povinné školní docházce. Podle dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 271 tisícům lidí na útěku z válkou zmítané Ukrajiny, přes 2800 ji obdrželo ve čtvrtek. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 157 tisíc osob.

Sněmovna v první polovině března schválila rozpočet ministerstva školství ve výši 249,6 miliardy korun.

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny vízum, podobně jako minulý…

14.08.2022 15:11 Aktualizováno Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

Policie hledá řidiče formule, která se v sobotu proháněla po D4

14.08.2022 13:42 Po dálnici D4 v sobotu jezdila formule, její jízdu na video zachytili a na sociálních sítích…

Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku, řekla…

14.08.2022 12:28 Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do…

ANO podle Schillerové zašle dopis Fialovi, požádá o výměnu Rakušana

14.08.2022 12:13 Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a bude žádat…

V Českém Švýcarsku ráno drony monitorovaly sedm míst se zvýšenou teplotou

14.08.2022 11:38 V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, ráno drony při kontrole objevily šest míst se…

Čechům žijícím v cizině dnes končí lhůta pro zápis mezi voliče

14.08.2022 10:37 Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu…

V sobotu přibylo víc nakažených než před týdnem

14.08.2022 09:24 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

V Českém Švýcarsku panuje klid, desítky hasičů hlídají oblast

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Aktualizováno Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí se začali vracet domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Související:

Nejnovější