Ministerstvo vnitra chce nadále nevydávat víza a pobyty Rusům a Bělorusům

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
ČTK 2. května 2022 13:03
Sdílej:

Ministerstvo vnitra chce, aby Česko i po skončení nouzového stavu nevydávalo víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy. Navrhuje proto, aby kabinet mohl omezit vstup a pobyt cizinců nařízením. Návrh, který zveřejnilo na webu vlády, zaslalo na konci dubna do připomínkového řízení. Podle vnitra bude opatření zejména vyvíjet tlak na Rusko a Bělorusko a může napomoci k ukončení války.

Česko na počátku března vyhlásilo kvůli migrační vlně uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu nouzový stav. Na konci měsíce přijalo krizové opatření, podle kterého zastupitelské úřady nepřijímají žádosti o vízum a povolení k dlouhodobému a trvalému pobytu od Rusů a Bělorusů. Výjimku ze zákazu mají rodinní příslušníci občanů ČR a Evropské unie žijící v Česku či lidé pronásledovaní totalitními režimy Ruska a Běloruska. Opatření je platné do konce nouzového stavu, tedy do 31. května.

Ministerstvo nyní navrhuje zakotvit opatření do zvláštních zákonů přijatých kvůli ruské invazi a následné migrační vlně. Opatření se podle něj osvědčilo, ale vyžaduje delší dobu trvání. "Lze mít důvodně za to, že takové omezení bude vytvářet tlak na uvedené státy, který může v celkovém důsledku napomoci ukončení agrese a návazně i samotné migrační vlny touto agresí vyvolané," uvedlo vnitro. Podle něj mohou navíc Rusové a Bělorusové v Česku ohrožovat bezpečnost země.

V zákoně by také měla být třídenní lhůta na to, aby Ukrajinci nahlásili změnu pobytu. Podle ministerstva musí mít samosprávy přehled kvůli zajištění ubytování, míst ve školách a školkách či pracovních příležitostí. Návrh také zkracuje na 180 dnů dobu, po kterou Ukrajincům s vízy dočasné ochrany bude stát hradit zdravotní pojištění. "Dobu 180 dnů lze považovat za dostatečnou na to, aby si mohli zajistit příjmy ze zaměstnání či z podnikání, a mohli se tak podílet na příjmech do systému," uvádí ministerstvo v předkládací zprávě. Nadále bude stát platit pojistné například za uchazeče o zaměstnání, osoby pečující o malé děti či důchodce.

Vnitro chce, aby Sněmovna a Senát posoudily zákon ve zkráceném jednání.

Stalo se
Světové celebrity
Victoria Beckham

Vše je jinak! David a Victoria Beckhamovi tajili, že se synem nemluví už roky!

Vztahy v jedné z nejsledovanějších rodin světa byly daleko chladnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Přestože slavný pár David a Victoria Beckhamovi při svatbě svého nejstaršího syna Brooklyna v dubnu 2022 pózoval před objektivy fotoaparátů se širokými úsměvy, v zákulisí panovalo obrovské napětí. Vyšlo totiž najevo, že mladý adept na šéfkuchaře se svými rodiči nemluvil celé tři měsíce před tím, než v floridském Palm Beach řekl své ano miliardářské dědičce Nicole Peltz.

Světové celebrity
Paul McCartney

Paul McCartney poprvé za kariéru dostal nominaci na prestižní hudební cenu!

Britský hudebník a člen legendárních Beatles sir Paul McCartney získal ve svých čtyřiaosmdesáti letech svou vůbec první nominaci na prestižní hudební cenu Mercury Prize. 

Světové celebrity
Ben Affleck

Ben Affleck ovládl soutěž Chcete být milionářem! Zvládli byste odpovědět poslední otázku?

Dvounásobný držitel Oscara Ben Affleck si může na konto připsat další výrazný úspěch. V charitativním celebrity speciálu vědomostní soutěže Who Wants To Be A Millionaire získal pro svou nadaci hlavní výhru v hodnotě jednoho milionu dolarů. Včerejšího soutěžního večera se třiapadesátiletý herce zúčastnil po boku svého kvízového partnera Jamiesho Dinga, přičemž veškeré vyhrané finanční prostředky zamíří na podporu organizace Eastern Congo Initiative, kterou Affleck spoluzakládal v roce 2010.

Počasí
Sucho

Tropické počasí umocní velký problém. Bude nejhůře od roku 2022

V Česku se očekává dosažení nejhoršího stavu hydrologického sucha od konce roku 2022, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí v tom hraje zásadní roli, zvlášť když momentálně panuje již druhá vlna tropických veder během letošního léta.