Ministerstvo vnitra odhaduje, že z Ukrajiny do Česka přijelo mezi 1000 a 2000 Ukrajinců

Ministerstvo vnitra odhaduje, že z Ukrajiny do Česka přijelo nyní mezi 1000 a 2000 Ukrajinců. Oficiální cestou přes pobytová zařízení a žádosti o pomoc jich zatím prošly jenom stovky. Vláda má v první fázi připraveno 5000 míst, které je schopná a ochotná nabídnout, další místa bude poptávat u krajů. České televizi to po dnešním jednání krizového štábu ministerstva vnitra řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Vít Rakušan

„Ono je těžké mapovat. My nemáme tu hranici. My máme otevřenou hranici mezi Slovenskou republikou a Českou republikou. Mnoho lidí sem přijíždí po vlastní ose. My samozřejmě teprve budeme mapovat, kolik jich tady reálně je. My odhadujeme, že v současné době to mohou být nižší tisíce. Myslíme si někde mezi tisícovkou dvěma tisícovkami lidí,“ uvedl Rakušan. Další ubytovací kapacity bude poptávat u krajů. „Nemáme vrchní limit, nebudeme říkat, kolik přijmeme,“ dodal.

Uvedl také, že ministerstvo nyní hledá způsob spolupráce s regiony, protože řada krajů a měst chce pomáhat. V neděli má být zprovozněn informační systém, který bude zastřešovat nabídku ubytování z krajů i poptávku po něm, stejně jako nabídku humanitární pomoci a dopravců. Zdůraznil, že pomoc musí být organizována.

Poukázal na to, že situace na ukrajinsko-slovenské hranici je nepřehledná. Má informace od slovenského ministra vnitra, že se tam kupí lidé, kteří chtějí pomáhat, ale na hranici neexistuje přístupový bod, kde by se humanitární pomoc předávala.

"Ten, kdo už v České republice v současné době je, tak nemusí mít strach, když mu propadá vízum,“ zdůraznil ministr. Takový ukrajinský občan má podle něj čas dojít na úřad a vízum si vyřídit. S ním pak bude moci pobývat a pracovat v tuzemsku po nezbytně dlouhou dobu. „Ti, kteří přicházejí do České republiky a mají kam jít, jdou za příbuznými, nemusí dneska dělat v podstatě nic. Přijdou do té rodiny, ať si odpočinou po té náročné cestě a mají tři dny na to, aby přišli na cizineckou policii jako každý jiný cizinec zaregistrovat pobyt,“ popsal. Poté na úřadě opět dostanou dlouhodobé vízum.

Ti, kteří nevědí kam jít, se mohou obrátit na středisko ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji. „My chceme zítra (v neděli) kraje oslovit, aby ta registrační místa byla po celé České republice,“ dodal.

Rakušan také řekl, že v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině se podle něj objevují například útoky na ruské děti ve školních kolektivech. "My sice neposkytujeme nová víza ruským občanům, ale mnoho z nich tady žije a pracuje právě proto, že nesouhlasí s Putinovým režimem,“ řekl. Vyslovil se proto proti šikanování Rusů žijících v tuzemsku.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější