Ministerstvo vnitra opět navrhne využitelnost informací tajných služeb u soudu

Ministerstvo vnitra se podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vrátí k novele, která by umožnila využívat v trestním řízení informace získané zpravodajskými službami. Rakušan to dnes uvedl na twitteru v souvislosti s případem dlouholetého zaměstnance ministerstva zahraničí, který podle zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) spolupracoval s ruskou civilní rozvědkou (SVR) a vynášel jí tajné informace.

Ministerstvo vnitra

Na případ zaměstnance ministerstva zahraničí upozornil web Deníku N s odkazem na premiéra Petra Fialu (ODS), ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) i BIS. Muž musel ministerstvo podle Deníku N opustit. Trestní stíhání však znemožňuje podle zdroje Deníku N fakt, že nelze využít zpravodajské informace před soudem.

Podle nynějších předpisů mohou zpravodajské služby upozornit orgány činné v trestním řízení na to, že některé osoby páchají trestnou činnost. Policie pak může zahájit řízení a opatřit vlastní důkazy. Využívání zpravodajských informací omezuje mimo jiné rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2008, které konstatovalo, že odposlechy tajných služeb nedosahují "garančních kvalit, které vyžaduje trestní řád". V řízení je tak nelze použít, protože ve smyslu trestního řádu nebyly získány zákonným způsobem.

Ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) v listopadu 2019 prosadilo ve vládě novelu, která by umožnila informace získané zpravodajskými službami v trestním řízení využívat jako důkazy. Použitelnost informací tajných služeb měla omezit na případy, kdy budou obsahovat významné skutečnosti pro trestní řízení, které by šlo jiným způsobem obtížně zjistit. "Typicky půjde o informace získané odposlechy za určitých jedinečných okolností, které se již nemusí opakovat," uváděla důvodová zpráva.

Předloha měnící zákon o policii a další předpisy se však následně ve Sněmovně nedostala ani přes první čtení. Kritice ji tehdy podrobila v otevřeném dopise padesátka právníků, kteří upozorňovali, že informace od zpravodajských služeb se získávají mimo standardní procesy a jejich pravost a věrohodnost nelze obvykle přezkoumat. Nynější šéf poslanců vládní ODS Marek Benda tehdy v pozici opozičního politika hovořil o hrozbě vzniku nové Státní bezpečnosti (StB). "Zákon vnímám jako snahu smíchat vyšetřovací a zpravodajskou funkci pod hlavičku tajných služeb," uvedl tehdy Benda.

Rakušan dnes v souvislosti s případem zaměstnance MZV ocenil kvalitní práci tajných služeb. "Máme ale dluh. Informace zpravodajských služeb se nemohou používat jako důkaz v trestním řízení. Napravíme to a předložíme změnu zákona," uvedl.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ČTK napsal, že současnou úpravu považuje za vyváženou a funkční. "BIS standardně předává v daných případech informace orgánům činným v trestním řízení. Pak je to na nich, to je dělba rolí," uvedl.

Novelu před třemi lety podpořili ředitelé Vojenského zpravodajství Jan Beroun i BIS Michal Koudelka. Upozornili ale i na rizika. "Je na to třeba nahlížet z pohledu společnosti, jestli má zájem na tom, aby se pachatel určité trestné činnosti dostal k soudu," řekl tehdy Beroun. Možnost by se podle něj měla týkat pouze vybraných trestných činů, konkrétně terorismu a špionáže. Při využití informací tajných služeb u soudu by mohlo také na druhou stranu hrozit, že by rozvědky nemohly vyhovět soudu při žádosti o odhalení jejich postupů, prostředků a lidí, kdyby to ohrožovalo zákonné zájmy tajných služeb.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější