Ministerstvo vnitra stála migrační krize už asi 10 miliard korun, uvedl Rakušan

Ministerstvo vnitra dosud stálo zvládání migrace z Ukrajiny deset miliard korun. V České televizi (ČT) to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Celkové náklady migrační krize vyčísluje ministerstvo financí, a to včetně predikce. Rakušan odhadnul, že ministerstvo vnitra za řešení migrační otázky zaplatí asi 20 až 30 miliard korun.

Vít Rakušan (STAN)

Strategii dalšího zvládání migrace ve středu probere vláda, Sněmovně ji chce ministr předložit 14. dubna.

Vnitro podle Rakušana pracuje se třemi možnými scénáři. První předpokládá, že v České republice bude asi 300.000 uprchlíků, podle druhého 500.000 až 600.000 a vnitro zvažuje také scénář dalšího zhoršování krize v případě dlouhotrvající války. Za nejrealističtější variantu Rakušan označil i po konzultacích se sociology druhou možnost. "Na to připravujeme veškerá opatření, která se budou týkat vzdělávacího systému, zdravotního systému, sociálního zabezpečení pro lidi, možnosti vstupu na trh práce," řekl. Strategii chce předložit ve středu vládě, poslancům pak v polovině dubna.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) dnes v CNN Prima News odmítla kritiku opozičních poslanců, že strategie zvládání migrace z Ukrajiny vzniká pozdě. Vládní koalice plán podle ní připravila až nyní proto, aby nebyl předčasný a nedopracovaný. "My jsme si vědomi toho, že jsou potřeba scénáře podle toho, kolik lidí bude potřebovat pomoc, podle toho, kolik lidí přijde," dodala.

Rakušan poznamenal, že dosavadní náklady ministerstva vnitra na zvládání krize se pohybují kolem deseti miliard korun. Do částky se podle něj odrazilo nastavení základních krizových mechanismů, tedy například zahájení provozu uprchlických center nebo úpravy systémů.

Podle Rakušana také vznikne speciální pozice koordinátora uprchlické krize přímo na Úřadu vlády. Má jít o součást strategie, kterou předloží ve středu na vládu. Vznik specializovaného úřadu, který se bude zabývat mimo jiné bydlením a zaměstnáváním uprchlíků, doporučoval v tomto týdnu i ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Rakušan uvedl, že dosud se krize řešila podle krizového zákona a nevznikaly žádné nové struktury. "Teď se přeléváme z té fáze prvotní krize do práce strategické meziresortní skupiny. Na vládu teď posílá materiál, který je základem pro strategické řízení krize včetně strategického týmu včetně pozice koordinátora přímo na Úřadu vlády," uvedl Rakušan.

Podle ministra vnitra bude koordinátor zároveň zástupcem premiéra v expertní komisi, která bude vládě radit. Pokud bude vládní materiál schválený, je vznik postu podle Rakušana otázkou dní. Pánek v pátek uvedl, že jím doporučovaný úřad by měl fungovat přímo pod premiérem a propojovat jednotlivé resorty v tématech, jako jsou podpora bydlení uprchlíků či sledování trhu práce v krajích.

Ministerstvo vnitra dnes informovalo, že v sobotu udělilo dočasnou ochranu 2574 osobám. Celkem se o ni v Česku přihlásilo přes 257 tisíc lidí, 144 tisíc z nich se nahlásilo na cizinecké policii. 

Počet odbavených uprchlíků v posledních dnech klesá, ještě ve středu jich například v Praze bylo 870, o den později pak o deset méně. V pátek do centra dorazilo 706 lidí, v sobotu už jen 665.

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 19:31 Aktualizováno Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 16:03 Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Ministerstvo obrany ubytovalo zhruba 600 uprchlíků z Ukrajiny

21.05.2022 16:25 Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých…

Související:

Nejnovější