Ministerstvo vnitra zatím eviduje osm přihlášek do prezidentské volby

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
ČTK 31. října 2022 19:05
Sdílej:

Přihlášku do prezidentské volby podalo již osm kandidátů. Z uchazečů, kteří veřejně deklarovali zájem o účast ve volbách, mezi nimi jsou senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. ČTK to dnes sdělila Hana Malá z odboru tisku ministerstva vnitra. Některé z podaných kandidátních listin však podle ní zjevně nesplňují předepsané povinnosti. Termín na podání kandidatury je do 8. listopadu.

"Ministerstvo vnitra obdrželo osm kandidátních listin, přičemž některé z nich zjevně nesplňují všechny náležitosti, což bude procesně řešeno v rámci registračního řízení," uvedla. Ministerstvo podle ní může jmenovitě potvrdit osoby, které se k úmyslu kandidovat veřejně přihlásily. "Z tohoto okruhu evidujeme podanou kandidátní listinu kandidátky Denisy Rohanové a kandidátů Jaroslava Bašty, Tomáše Zimy a Marka Hilšera," dodala.

Mluvčí SPD Barbora Šťastná ČTK potvrdila, že Baštova kandidátní listina byla podána 5. října. Podepsalo se pod ní 20 poslanců SPD. Podání kandidatury potvrdil i Hilšer. Již dříve avizoval, že pokud nestihne sesbírat potřebných 50.000 podpisů občanů, osloví s žádostí o podporu senátorské kolegy. Rohanová již v únoru avizovala, že má k dispozici podpisy 20 poslanců z minulé Poslanecké sněmovny. Je přesvědčena o tom, že tak splnila zákonné požadavky pro účast ve volbách.

Mezi hlavní favority voleb patří především generál Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož kandidaturu dnes potvrdilo předsednictvo ANO. Zájem o účast ve volbách projevili i odborový předák Josef Středula, senátor Pavel Fischer, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta dnes na svém webu uvedla, že do voleb půjde pouze v případě, že nasbírá 100.000 podpisů pod petiční archy. V současné době jich má asi 65.000 a týden před registrací je tak podle ní málo pravděpodobné, aby plánované mety dosáhla.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup

Válka expartnerů bude mít další dějství. Jaromír Soukup se rozhodl pokračovat

Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru. 

Počasí
Jarní počasí

Víkendové počasí: Bude jaro, nad Česko dorazí saharský prach

V Česku už na přelomu února a března panuje jarní počasí. Nic se na tom nezmění ani o víkendu, kdy se navíc nad území republiky dostane saharský prach. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová oslaví půlkulatiny. Česká televize odhalila svůj plán

Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.

Krimi
Oto Klempíř

Bouračku Klempířova ministerského auta zavinil jeho řidič

Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.