Ministerstvo zahraničí tlumočilo ruskému velvyslanci rozhořčení nad porušením mezinárodního práva

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému tlumočil rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Ministerstvo zahraničí

Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír.

Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu a proti tomu česká diplomacie důrazně protestovala, sdělil ministr.

Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Oznámily je také Spojené státy, Británie, Austrálie či Japonsko.

Velvyslanec odmítl obvinění z agrese a porušení mezinárodního práva

Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij během dnešního předvolání na české ministerstvo zahraničí odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině i tvrzení české strany a jeho západních spojenců, že Rusko uznáním samozvaných republik proruských separatistů na území Ukrajiny porušilo mezinárodní právo.

Ruské velvyslanectví v prohlášení Česku doporučilo, aby místo vyhrožování dalšími sankcemi stejně jako další "sponzoři" Kyjeva spíše usilovali o to, aby "zkrotili agresivní zápal ukrajinské strany a nasměrovali situaci k politickému a diplomatickému řešení". Ruští diplomaté poukázali na odpovědnost západních zemí, které podle nich sedm let povzbuzovaly Kyjev, aby neplnil minské dohody, zabíjel civilisty a páchal teroristické útoky na území obou republik. Připomněli i nedávné rozhodnutí Česka dodat Ukrajině víc než 4000 dělostřeleckých granátů, "čímž se Praha tak chlubí".

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes v Černínském paláci tlumočil ruskému velvyslanci rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Česko podporuje tvrdé sankce vůči Moskvě s cílem odradit ho od další agrese vůči sousední zemi.

"Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy 'agrese vůči Ukrajině' a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území," uvádí se ve vyjádření ruské ambasády v Praze.

Velvyslanec dnes předal zástupcům ministerstva zahraničí materiály, které podle Ruska jasně svědčí o porušování minských dohod ze strany Ukrajiny, i desítky fotografií obětí zločinů, které podle velvyslanectví spáchali ukrajinští vojáci a nacionalisté na civilistech v obou samozvaných republikách na Donbasu. "Situaci, kdy došlo k hrubému porušení jazykových, vzdělávacích a kulturních práv části obyvatel země, by měli znát i Češi ze svých vlastních historických zkušeností," uvedlo ruské velvyslanectví.

Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír. Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu, proti čemuž dnes česká diplomacie na setkání s ruským velvyslancem důrazně protestovala.

Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Sankce oznámily také Spojené státy, Kanada, Británie, Austrálie či Japonsko.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější