Ministerstvo zdravotnictví navrhuje snížení teplot pro práci. Na záchodech prý stačí 15 stupňů

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví, foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 24. září 2022 08:27
Sdílej:

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v reakci na energetickou krizi snížení minimálních povolených teplot v pracovním prostředí. Návrh změny nařízení o ochraně zdraví při práci v pondělí projedná vláda.

Například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní by měla teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách by měla klesnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo v důvodové zprávě ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2007. "Je to teplota, pod kterou nesmí nikdo jít. Jestli jde na vyšší teplotu, vůbec v tom není problém," uvedl ke snížení teplot ve čtvrtek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj ministerstvo návrh konzultovalo s hygieniky a srovnávalo s jinými zeměmi. Podle Válka se doporučené teploty dlouho neměnily, nereflektují tak třeba globální oteplování.

"Předpokládám, že řada zařízení, kde jsou například staří pacienti, ležící pacienti, senioři v domovech důchodců, bude mít prostě vyšší teplotu," doplnil ve čtvrtek ministr. Změna by pak vstoupila v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

To stanoví například limity pro hluk, prach či vibrace, ale také právě teplo či chlad. Pro různé třídy práce práce stanoví jak minimální, tak maximální teplotu. Změnu ministerstvo navrhuje u práce kategorie 1, tedy vsedě s minimální celotělovou aktivitou, a kategorie 2a vsedě s lehkou manuální prací rukou. U kategorie 1, kam spadá kancelářská, administrativní nebo laboratorní práce, navrhuje pokles z dosud minimální teploty 22 na 18 stupňů. U kategorie 2a, kam spadají například řidiči, pokladní nebo montáž lehkých dílů, může teplota klesnout z 18 na 16 stupňů. Záleží ještě na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

 

Stalo se
Domácí
Metro

Pozor na velikonoční výluku pražského metra. Lidem poslouží autobusy

Velikonoce si zvolil dopravní podnik pro další z plánovaných výluk metra. Od pátku do pondělí nebudou jezdit vlaky na značné části linky C. Nahradí je autobusy. Podle dopravce se bude opravovat trať. 

Světové celebrity
Král Karel III.

Karel III. zamíří do USA. S oběťmi Epsteina se ale nesetká

Nadcházející státní návštěva krále Karla III. ve Spojených státech, která je naplánována na konec dubna, s sebou přináší i citlivá politická témata. Někteří američtí zákonodárci totiž veřejně vyzvali britského panovníka, aby se během své cesty setkal s oběťmi sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Podle informací magazínu People však k takovému setkání nedojde, a to z velmi konkrétních právních důvodů.

Světové celebrity
Královna Alžběta II.

Nechtěla s ním mluvit bez svědků. Královna Alžběta II. se chránila před Harrym a Meghan

Vztahy mezi královnou Alžbětou II. a jejím vnukem princem Harrym byly v posledních letech jejího života mnohem napjatější, než se na veřejnosti zdálo. Nová biografie „Queen Elizabeth II: A Personal History“ od Huga Vickerse, dlouholetého přítele královské rodiny, přináší šokující detaily o tom, jak se zesnulá panovnice musela před Harrym a jeho ženou Meghan chránit.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry se vyjádřil k průlomovým rozsudkům proti technologickým gigantům

Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, otevřeně podpořil nedávné průlomové rozsudky proti technologickým gigantům. Na globálním summitu o ochraně soukromí, umělé inteligenci a kybernetické bezpečnosti ve Washingtonu DC neskrýval své nadšení z toho, že velké korporace konečně čelí odpovědnosti. Reagoval tak na případy z minulého týdne, kdy poroty v USA nařídily společnostem Meta a YouTube zaplatit miliony dolarů za škody způsobené jejich platformami.