Ministerstvo zdravotnictví žádá iniciativa o data o bezpečnosti covidových vakcín

Uskupení Iniciativa 21 žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín, v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) požaduje i analýzu jejich vzorků. Bezpečnost se sleduje na celoevropské úrovni prostřednictvím Evropské agentury pro léčiva (EMA), český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jí předává data o hlášených podezřeních na nežádoucí účinky.

Očkování, ilustrační fotografie

Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Iniciativa se už dříve angažovala proti povinnému očkování nebo její členové proti protiepidemickým opatřením, například ve školách.

"Obracíme se na Vás jakožto na jedinou kompetentní osobu, která je schopna vydat příkaz k zahájení přezkumu dat z ÚZISu, případně zdravotních pojišťoven, a zjištění, zda i nadále převažuje dle předpokladů přínos očkování proti covidu-19 nad riziky," uvedla v otevřeném dopise. Anonymizovaná data od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a vzorky vakcín chtějí podrobit analýze týmu, který sami vyberou.

"Provedením těchto analýz můžeme získat pravdivý obraz o kvalitě, účinnosti a bezpečnosti vakcín. Buď dojde k uklidnění rostoucích obav ve společnosti a posílení důvěry v očkování, nebo nálezy povedou k nutnosti přehodnotit strategii očkování proti nemoci covid-19," uvedla iniciativa.

Varující jsou podle jejích členů například vysoké počty hlášených nežádoucích účinků vakcín. SÚKL jich do poloviny letošního roku přijal více než 12.000, vakcín bylo podáno přes 18 milionů dávek a většina z nich typu mRNA. V roce 2019 před epidemií covidu bylo hlášení asi 3500 za všechny používané vakcíny. Ředitelka SÚKL Irena Storová ČTK už dříve řekla, že výrobce uvádí, jaké nežádoucí účinky jsou očekávané, ty vážné a neočekávané musí zdravotníci hlásit povinně.

"Pokud je vedlejší účinek jenom mírný nebo očekávaný a rychle vymizí, tak zdravotnická veřejnost má povědomí, že takové hlášení nemusí učinit," uvedla. Laikové podle ní vnímají závažnost účinků subjektivněji, takže přibylo hlavně hlášení od nich.

Iniciativa upozorňuje například také na nárůst celkové nadúmrtnosti od začátku epidemie. Více lidí než v průměru za posledních pět let zemřelo podle dat České statistického úřadu (ČSÚ) už v roce 2020, kdy se ještě proti covidu-19 v ČR neočkovalo. Podle dat ÚZIS byl nárůst v tomto roce o 18,2 procenta, v roce 2021 o 24,4 procenta a letos do konce srpna o 4,2 procenta. Loni byl podle statistiků covid-19 nejčastější příčinou úmrtí, předloni druhou nejčastější po nemocích srdce a cév.

Iniciativa také žádá, aby ministerstvo bezpečnost vakcín přezkoumalo a znovu zhodnotilo, ve kterých věkových skupinách přínosy očkování převažují nad riziky. "K podobnému přehodnocení došlo již vloni u vakcín firem Astra Zeneca a Janssen," uvedli. Loni v květnu Česká vakcinologická společnost rozhodla, že se nebudou kvůli riziku krevních sraženin podávat mladším 60 let. Aktualizace dat o bezpečnosti vakcíny SÚKL publikuje na základě dat EMA každý měsíc.

Letadlo do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému výbušnému…

05.12.2022 05:06 Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

V Bečově se při oslavě v penzionu propadla podlaha, jedna žena se zranila

03.12.2022 18:54 V Bečově nad Teplou se dnes odpoledne propadla podlaha v jednom z penzionů uprostřed soukromé…

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

03.12.2022 15:55 Někdejší ministr průmyslu a dlouholetý poslanec sociální demokracie Milan Urban odchází po 27…

Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod…

03.12.2022 10:05 Silný vítr dnes ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Související:

Nejnovější