Ministr školství Balaš se chce věnovat využívání umělé inteligence ve školách

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se chce věnovat tématu využívání umělé inteligence v českých školách. Uvažuje se například o uspořádání kulatého stolu s odborníky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová.

Vladimír Balaš

Problematika technologií ve vzdělávání se nyní ve světě diskutuje mimo jiné v souvislosti s představením technologie ChatGPT, která podle jednoduchých pokynů sama vytváří texty. Někteří lidé mají obavy, že eseje a seminární práce bude za školáky a studenty psát chatbot nebo jiná podobná technologie.

ChatGPT je chatovací robot, který v listopadu 2022 spustila americká firma OpenAI. Technologie s pomocí umělé inteligence vytváří texty podle jednoduchých pokynů. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na výzvy uživatelů. Vedle produkce esejů, receptů či sofistikovanějšího vyhledávání dokáže pomoci například i při programování.

Podle mluvčí ministerstva je cílem resortu pro období mezi lety 2022 a 2024 vybavení žáků a škol pokročilými digitálními technologiemi a zpřístupnění základních technologií všem školákům. "Současně se věnujeme také vzdělávání učitelů tak, aby mohlo být toto vybavení škol využíváno efektivně. Téma umělé inteligence s tím totiž z velké části souvisí, protože právě efektivní a správné využívání nástrojů umělé inteligence jsou základním předpokladem k tomu, že nejsou a nebudou zneužívány," uvedla.

Pravidla užívání nástrojů umělé inteligence v základních a středních školách podle Lednové stanovují samotné školy ve svých školních řádech. Podle předsedy Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiřího Zajíčka brání zneužívání chatbotu v českém vzdělávacím systému podoba zkoušení žáků. Proti například angloamerickému školství není v českých školách psaní esejů běžnou praxí, žáci a studenti si známky obvykle odnášejí z ústních zkoušení nebo psaných písemných prací a testů na papír, řekl ČTK.

Pro univerzity bude nástup aplikace ChatGPT výzvou, na kterou budou muset reagovat, řekl předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš. Podobně se vyjádřili i představitelé ministerstva. „MŠMT nesmí zasahovat do průběhu výuky na vysokých školách, je ale připraveno poskytnout jim podporu při hledání vhodných odpovědí na aktuální výzvy, kterým vysoké školy čelí,“ doplnila Lednová.

Například Univerzita Karlova (UK) podle svého mluvčí Václava Hájka případ zneužití umělé inteligence zatím nezaznamenala. Nové aplikace ale podle zástupců UK povedou k proměně forem testování studentů. „Učitelé se budou muset soustředit na individuální přístup, o studentských pracích mnohem více ústně debatovat a požadovat v práci svých studentů odborný přínos,“ míní. O zrušení závěrečných prací univerzita nyní podle Hájka neuvažuje.

V Praze se bude protestovat proti vládě, vystoupit má i Babiš

29.03.2023 11:32 Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády,…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfárá do dolu v Darkově

29.03.2023 09:25 Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Prezident Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

28.03.2023 17:50 Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18…

Dálnici D1 zablokovala na několik hodin havárie dvaceti aut

28.03.2023 15:43 Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru…

Na Ústecku blokovaly dálnici D8 kamiony

28.03.2023 09:44 Aktualizováno Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9…

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Související:

Nejnovější