Ministr Stanjura nařídil přezkum rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH u plynu a elektřiny

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 19. května 2022 10:56
Sdílej:

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí. ČTK to sdělilo ministerstvo. Na přezkum upozornila Česká televize. Vyjádření Schillerové ČTK shání.

"Zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem. To znamená, že v tuto chvíli situace nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet," upozornilo ministerstvo.

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. V prosinci pak Schillerová vyzvala Stanjuru, aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil. Stanjura tak neučinil.

Odpuštění DPH podle údajů Českého statistického úřadu snížilo listopadovou inflaci o jeden procentní bod. Inflace byla v listopadu šest procent. Podle některých odborníků ale pomoc neměla být plošná, ale cílená.

MF dále uvedlo, že mimořádnou událostí byla v minulosti například zdravotní krize jako pandemie koronaviru, přírodní katastrofa jako tornádo na jižní Moravě nebo válečný konflikt na Ukrajině. Na základě těchto událostí MF prominulo DPH z dodání respirátorů, testů proti covidu a očkovacích látek, nebo byly prodlužovány řádné lhůty pro splnění daňových povinností. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministru financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

Prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo zřejmě také v rozporu s právem EU. Zároveň ale MF upozornilo na to, že EU v této věci dosud neučinila žádný konkrétní krok a obdobná daňová opatření členských států Evropská komise v důsledku pandemie koronaviru tolerovala. Státní rozpočet to podle dřívějších odhadů Schillerové stálo jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie platí standardně sazba DPH 21 procent.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Stalo se
Světové celebrity
Donald Trump

Trump nechutnými poznámkami po vraždě slavného režiséra Reinera pobouřil svět

Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift promluvila o pozvánkách na svatbu

Popová hvězda Taylor Swift žertem sdílela své šílené nápady, jak by mohla zajistit utajení svatebních pozvánek na sňatek s jejím snoubencem, hvězdou NFL Travisem Kelcem. Během svého vystoupení v pořadu Late Night with Seth Meyers 8. října hovořila o nadcházející svatbě a reagovala na velký zájem médií o to, kdo se dostane na seznam hostů.

Světové celebrity
Král Karel III.

Král Karel III. otevřeně promluvil o svém boji s rakovinou

Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Na sníh bohaté počasí slíbit nemohou. Meteorologové řekli, jak bude do Vánoc

Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit.