Ministři B9 začali jednat o dopadech války na NATO

Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne.

Jan Lipavský

Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Dvoudenní summit v centrálním Polsku provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Palác Izraele Poznańského, kde sídlí muzeum města Lodže a kde se dnes ministři setkali, obklopovala policejní auta a desítky policistů. Příjezdy diplomatických kolon z letiště také komplikovaly dopravu v centru města.

Členy uskupení B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Skupina vznikla v roce 2015 v reakci na tehdejší agresivní kroky Ruska vůči Ukrajině.

Prigožin napadl ruské armádní činitele kvůli dronovému útoku na Moskvu

30.05.2023 13:59 Úterní dronový útok na Moskvu nenechal bez reakce ani zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny…

Fiala uklidnil občany. Česku válka bezprostředně nehrozí, řekl

30.05.2023 12:25 Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česku bezprostředně nehrozí konflikt. Reagoval tak na pondělní…

Borrell volá po konci násilí v Kosovu, v pondělí bylo zraněno 25 vojáků…

30.05.2023 09:42 Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými…

Útok na Moskvu. Drony zasáhly budovy, zprávy o obětech nejsou

30.05.2023 08:28 Moskva čelila v úterý ráno vzácnému dronovému útoku poté, co Rusové předtím udeřili na ukrajinské…

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Související:

Nejnovější