Ministři devíti států včetně Česka žádají EU o pomoc s uprchlickou krizí

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 8. dubna 2022 15:02
Sdílej:

Ministři devíti evropských států včetně České republiky chystají společný dopis Evropské komisi, v němž požádají EU o pomoc s uprchlickou krizí po ruské invazi na Ukrajině a navrhnou konkrétní řešení. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) zorganizoval on-line jednání ministrů zemí Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), pobaltských států a Rumunska a Bulharska.

Ministři podle Bartoše oceňují dosavadní kroky Evropské komise, je ale podle nich potřeba ještě více upravit pravidla, aby bylo možné flexibilněji využívat evropské peníze. "Aktuální krize dopadá i na příjemce realizující projekty v současném období a část z nich se dostává do obtíží s jejich dokončením. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení," uvedl vicepremiér české vlády.

V dopise ministři vyzvou Evropskou komisi k prodloužení termínů na dokončení projektů tak, aby umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později. Zároveň by měla komise podle zástupců vlád více rozvolnit dílčí pravidla v končícím programovém období.

Urychleně by pak měly podle ministrů být schváleny programy v programovém období novém pro roky 2021 až 2027. Pak by bylo možné co nejdřív začít proplácet projekty, jež pomohou uprchlíkům ve východní a střední Evropě, míní.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tento týden ve své statistice uvedla, že z Ukrajiny kvůli válce odešlo 4,2 milionu lidí, dalších více než 7,1 milionu Ukrajinců muselo opustit své domovy a přestěhovat se do bezpečí v jiné části Ukrajiny.

Ačkoli největší zátěž spojenou s obrovským počtem uprchlíků z Ukrajiny nesou blízké země jako Polsko, Slovensko, Maďarsko, Moldavsko nebo Rumunsko, statisíce lidí z Ukrajiny zamířily také do Česka a Německa a desetitisíce utečenců hostí většina evropských zemí.

Podle dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 271 tisícům lidí na útěku z válkou zmítané Ukrajiny, přes 2800 ji obdrželo ve čtvrtek. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 157 tisíc osob.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Nebezpečné zimní počasí. Na jihu země napadne sníh, hrozí potíže v dopravě

Sněhová kalamita hrozí už dnes v jižních oblastech České republiky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může napadnout až 12 centimetrů sněhu. Meteorologové varují řidiče, že mohou nastat dopravní komplikace. 

Světové celebrity
princ Andrew

Bývalého prince Andrewa zadrželi policisté. Probíhají domovní prohlídky

Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako britský princ Andrew, byl ve čtvrtek zadržen policií přímo na královském panství Sandringham v Norfolku. Podle oficiálního vyjádření policie z Thames Valley je šestašedesátiletý Andrew podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby. K zásahu došlo v ranních hodinách v rezidenci Wood Farm, kde se v současnosti zdržuje.

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Agáta Hanychová se zlobí na Ornellu. Nic jsem nevěděla, tvrdí

Agáta Hanychová a Ornella Koktová mají úspěšný podcast, ale už mezi nimi v minulosti došlo ke konfliktům. Napětí panuje i po zásadním oznámení druhé jmenované. U Ornelly totiž nejde jen o rozvod s manželem. Hanychové podle všeho mnohem víc vidí, že kamarádka bez jejího vědomí natočila dokument o sobě. 

České celebrity
Patrik Hezucký

Patrik Hezucký to vidí. Vdova se po nepochopitelné kritice musela ozvat

Nikola Hezucká se stále vyrovnává s prosincovým úmrtím manžela, jehož si s celým Českem opět připomněla v minulém týdnu u příležitosti jeho nedožitých 56. narozenin. Vdova po známém moderátorovi rozhodně neočekávala, co se stane.