Ministři kabinetu Petra Fialy (ODS) začali jednat na úřadu vlády o výsledných parametrech návrhu státního rozpočtu a rozpočtů jednotlivých resortů. Někteří ministři na jednání dorazili ještě s návrhy změn, které chtějí prodiskutovat. Konkrétní čísla neuvedli. Zatím z vyjádření oslovených ministrů není jasné, zda se vláda bude rozpočtem formálně zabývat již na svém středečním jednání.
Ministři měli za úkol mimo jiné najít desetiprocentní úspory v provozních výdajích. Zároveň by ale měl rozpočet zohlednit akutní priority, kterými jsou řešení energetické krize nebo podpora investic do bydlení.
Vláda ohlásila kvůli rostoucímu zadlužení úspory. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli řekl, že letošní rozpočtový schodek by mohl být pod 280 miliard korun. Je to zhruba o sto miliard méně, než navrhovala minulá vláda tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle odhadů ministerstva financí by příjmy státu mohly být letos o 61,2 miliardy vyšší, než předpokládala Babišova vláda. Stanjura v neděli řekl, že zhruba polovina této sumy pokryje výdaje na mimořádné zvýšení penzí kvůli vysoké inflaci, dávky na bydlení kvůli zdražení energií a vyšší ošetřovné, nemocenské a bonusy v karanténě kvůli covidu. Těchto zhruba 30 miliard by posílilo sumu na výdaje ministerstvu práce.
Vláda už dřív oznámila, že původně navržený schodek 376,6 miliardy by chtěla snížit asi o 80 miliard. Díky vyšším příjmům by to mohlo být tedy celkem kolem sta miliard.
"Dnes se máme domluvit nad výslednými parametry, což jsou výsledné úspory, které budou aplikovány na resortech. Podle mě jsou zásadní dvě věci. Musí to být rozpočet s nižším deficitem a zároveň tam mají být zohledněny priority, energetická krize, investice do bydlení nebo závazek průměrné mzdy pedagogů na 130 procentech průměrné mzdy," uvedl například při příchodu na jednání ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Všichni ministři se shodli v tom, že úspory v návrhu rozpočtu jsou potřebné. Například ministr práce a o sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že vláda už letos chce zahájit pokles počtu úředníků především tam, kde je možné je nahradit digitalizací státní správy. "Nelze navyšovat výdaje státu i počty úředníků. Každý resort bude muset letos dokázat ušetřit a i některé investice odsunout v čase," uvedl. V provozních výdajích Jurečka navrhuje uspořit ve svém resortu jednotky miliard korun.
"Spokojená být nemůžu, těch peněz je málo, ale musíme se s tím nějak popasovat a to nyní zkoušíme. Ještě mám nějaké varianty, ještě chci něco vyjednávat," uvedla při příchodu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Ohledně snižování počtu úředníků uvedla, že v jejím resortu je personální situace napjatá.
Podobu rozpočtu by následně měli v úterý projednávat šéfové koaličních stran. Ve středu ráno by se nad návrhem měla sejít tripartita. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula si dnes dopoledne postěžoval, že odboráři rozpočet od kabinetu k prostudování zatím nedostali.
Stát od počátku roku hospodaří v tzv. rozpočtovém provizoriu, v jehož rámci jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Důvodem rozpočtového provizoria je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Stát by měl podle nového rozpočtu fungovat podle plánů vlády od dubna.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.