Ministři obrany zemí EU se v Praze shodli na potřebě výcvikových misí pro ukrajinské vojáky

Ministři obrany zemí EU se v Praze shodli na potřebě připravit ustavení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky. Po dnešním neformálním jednání ministrů obrany EU v pražském Kongresovém centru to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Zdůraznil, že ministři nerozhodli přímo o spuštění mise, protože šlo o neformální setkání, shodli se ale na potřebě zahájení přípravných kroků.

Josep Borrell a Jana Černochová

Borrell po jednání unijních ministrů řekl, že EU potřebuje posílit své obranné kapacity i praktickou podporu Ukrajiny, aby Ukrajinci mohli i nadále bojovat proti ruskému agresorovi. Ministři se podle něj jednomyslně shodli na tom, že je EU jednotná v podpoře Ukrajiny. "Členské státy jsou i nadále připraveny poskytovat podporu tak dlouho, jak to bude zapotřebí," řekl.

Odmítl, že by evropská podpora v dodávkách zbraní na Ukrajinu klesala, čísla podle něj naopak svědčí o opaku. Zdůraznil také potřebu podpory v oblasti výcviku. Řekl, že všechny členské státy se jasně shodly na tom, že budou spuštěny kroky vedoucí k definování parametrů, aby bylo možno odstartovat výcvikovou misi. Dodal, že EU musí jednat rychle a vycházet z potřeb ukrajinských ozbrojených sil. Poznamenal, že některé potřeby Ukrajiny v oblasti výcviku by bylo možné uspokojit, když by se propojily kapacity jednotlivých členských států.

Mnoho podrobnosti k podobě mise nesdělil. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, který se zasedání účastnil on-line, unijním ministrům na jednání představil seznam výcvikových aktivit, které Ukrajina potřebuje.

Ministři mluvili i o globálních dopadech ruské invaze na Ukrajinu. Borrell zkritizoval přístup Ruska k oblasti potravinových dodávek, ze kterých podle něj činí své rukojmí. Ocenil, že funguje dohoda o vývozu obilovin z Ukrajiny přes Černé moře.

Ministři mluvili i o společném nákupu vojenského materiálu a koordinaci při doplňování jeho zásob. V této souvislosti probrali i posílení obranných průmyslových kapacit zemí EU. Borrell poznamenal, že to samozřejmě bude znamenat navýšení výdajů.

Borrell poznamenal, že bezpečnostní otázky řešené na ministeriádě se netýkaly pouze Ukrajiny. Poukázal na působení ruských ozbrojenců z tzv. Wagnerovy armády v Mali nebo Středoafrické republice, které podle něj vedlo k porušování lidských práv, rabování zdrojů a další destabilizaci zemí. Řekl, že ruští žoldáci představují přímou hrozbu pro lidi, kteří žijí v těchto zemích.

Zmínil také situaci v zemích západního Balkánu, krizi mezi Srbskem a Kosovem a situaci v Bosně a Hercegovině.

Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poukázala na spojitost situace v zemích Sahelu a války na Ukrajině. "To že v oblasti Sahelu působí Putinovi vojáci, kteří si říkají Wagners group, to už víme dlouhou dobu, nechceme jim vyklidit pole. Máme za to, že je zapotřebí v té oblasti Sahelu dál působit, rozhodně nestahovat naše vojáky a neutíkat z boje," řekla. Je podle ní potřeba se snažit o stabilizaci situace. Česká armáda v současné době velí unijní výcvikové misi v Mali. Některé členské země uvažují o stažení svých vojáků ze země právě kvůli příklonu vojenské junty k Rusku.

Ministři obrany do Prahy přijeli v pondělí, kdy je čekalo neformální uvítání v Míčovně Pražského hradu. Hlavní část jednání byla naplánována na dnešní den.

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější