Míra inflace v Británii vystoupila na devět procent, maximum od 80. let

Velká Británie, ilustrační foto
Velká Británie, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 18. května 2022 09:24
Sdílej:

Míra inflace v Británii v dubnu vystoupila na devět procent a je na maximu od 80. let, oznámil dnes místní statistický úřad. Růst je zhruba v souladu s odhady analytiků, dál se zvyšují zejména ceny energií. V březnu byla inflace na sedmi procentech.

Inflace je teď v Británii nejvyšší od konce 80. let, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Statistický úřad odhaduje, že inflace je pravděpodobně nejvyšší zhruba od roku 1982.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že inflace vystoupí na 9,1 procenta.

Ministr financí Rishi Sunak čelí tlaku, aby za současné situace více pomohl domácnostem. K silnému růstu cen řekl, že inflace je teď problém ve většině zemí světa a že v Británii k růstu cen v dubnu přispěly hlavně regulované ceny energií.

"Před těmito globálními problémy nedokážeme lidi kompletně ochránit, poskytujeme ale značnou podporu tam, kde můžeme. Další kroky jsme připraveni učinit," řekl ministr.

Britská centrální banka začátkem tohoto měsíce předpověděla, že míra inflace v Británii letos přesáhne deset procent. Investoři očekávají, že Bank of England bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, které zahájila koncem loňského roku. Základní sazbu od té doby zvýšila už čtyřikrát na současné jedno procento, což je maximum od roku 2009.

Stalo se
Světové celebrity
Jeffrey Epstein a Michael Jackson

Slovensko řeší autonehodu syna herce Maroše Kramára

Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Počasí se bude oteplovat. Změna přijde až o víkendu

V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho vysvětlila, proč se rozešli s Lukášem Langmajerem

Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu. 

Sport
Metoděj Jílek

Stříbrná olympijská premiéra. Rychlobruslař Jílek navazuje na Sáblíkovou

Premiéra jako hrom. Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek se poprvé představil v olympijském závodě, konkrétně v závodě na 5000 metrů, a ihned se mu podařilo získat pro Českou republiku olympijskou medaili. V Miláně si dojel pro stříbro poté, co v předposlední rozjížďce z celkových deseti zajel čas 6:06,48, který mu nakonec stačil na druhé místo.