Míra inflace v eurozóně v únoru čtvrtý měsíc v řadě klesla

Míra inflace v eurozóně v únoru čtvrtý měsíc v řadě klesla, tentokrát ale jen o 0,1 bodu na 8,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Na trhu se čekal výraznější pokles, analytici počítali s inflací 8,3 procenta nebo nižší. Za vyšším růstem jsou opět zejména drahé potraviny.

Ilustrační foto

Největší růst zaznamenala kategorie potraviny, alkohol a tabák, kde ceny meziročně vzrostly o 15 procent ve srovnání s růstem o 14,1 procenta v lednu. Na druhém místě jsou energie s růstem o 13,7 procenta, zatímco v lednu jejich růst činil 18,9 procenta. Mírně výraznější byl proti lednu i růst cen služeb.

Meziměsíčně se ceny v eurozóně podle rychlého odhadu zvýšily o 0,8 procenta. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii, Eurostat je zveřejní v polovině března.

Nejvyšší inflaci mají v eurozóně i nadále pobaltské státy. V Lotyšsku míra inflace klesla na 20,1 procenta, tato země ale zůstává jedinou, kde je inflace stále nad 20 procenty. V Estonsku činí 17,8 procenta a v Litvě 17,2 procenta. Čtvrtou nejvyšší inflaci v eurozóně má s hodnotou 15,5 procenta Slovensko.

Naopak nejnižší růst cen registruje Lucembursko, kde míra inflace v únoru podle odhadu Eurostatu klesla na 4,8 procenta z lednové hodnoty 5,8 procenta. Inflace v Belgii se snížila na 5,5 procenta ze 7,4 procenta v lednu. Řecko a Španělsko mají míru inflace nad šesti procenty, Francie nad sedmi.

Dnešní údaje o inflaci podle analytiků podporují vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v únoru zvýšila na 5,6 procenta z lednových 5,3 procenta.

"Rychlejší tempo jádrové inflace znamená, že Evropská centrální banka (ECB) nemá důvod v dohledné době přestat zvyšovat úroky," uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. Předpověděl nicméně, že pokles celkové inflace tento měsíc výrazně zrychlí. "Energetická inflace se brzy dostane do záporného pásma, možná již v březnu," dodal.

ECB již dříve signalizovala, že tento měsíc zvýší svou základní úrokovou sazbu o další polovinu procentního bodu. To dnes potvrdila prezidentka ECB Christine Lagardeová. "Máme všechny důvody se domnívat, že na našem příštím zasedání v březnu se sazby zvýší o další polovinu bodu," prohlásila. Finanční trhy podle agentury Reuters předpokládají, že ECB zvýší sazby půl procentního bodu také na dalším zasedání, které se uskuteční začátkem května.

"Únorový nárůst jádrové inflace posílí přesvědčení činitelů ECB, že je zapotřebí výrazné zvyšování sazeb," uvedl ekonom Jack Allen-Reynolds ze společnosti Capital Economics. Začátkem února zvýšila ECB svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na tři procenta. Banka zahájila zvyšování úroků loni v červenci. Základní sazbu tehdy zvýšila na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém ji držela od roku 2016.

Musk ohodnotil cenu Twitteru na 20 miliard dolarů

26.03.2023 08:42 Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20…

ECB tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank, aby opustila ruský trh

24.03.2023 12:15 Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank…

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně…

24.03.2023 09:40 Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně stoupla o 2,2 bodu na…

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi

20.03.2023 18:05 Aktualizováno Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních…

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci rivala Credit…

19.03.2023 20:50 Aktualizováno Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř…

Škoda připustila propouštění a zavíraní provozů kvůli normě Euro 7

19.03.2023 14:29 Aktualizováno V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset uzavřít jednu výrobní halu a o práci…

Mateřská firma zkrachovalé SVB vyhlásila bankrot

17.03.2023 14:05 Aktualizováno Americká společnost SVB Financial Group, což je mateřská firma zkrachovalého finančního ústavu…

Inflace v EU klesla na 9,9 procenta, v Česku zůstává třetí nejvyšší

17.03.2023 11:25 Míra inflace v Evropské unii v únoru opět mírně klesla a poprvé od loňského července se dostala pod…

Ukončení aktivit v Rusku přišlo Škodu Auto loni na 17 miliard

16.03.2023 12:08 Aktualizováno Kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku Škoda Auto Group loni přišla o téměř 700 milionů…

Meziroční růst cen výrobců v únoru zpomalil, rostly vývozní a dovozní ceny

15.03.2023 11:50 Aktualizováno Ceny výrobců v Česku v únoru pokračovaly v meziročním růstu. Tempo růstu ale bylo mírnější než v…

Související:

Nejnovější